Piyasalarda güveni pekiştirecek hamle

Zeynep Aktaş

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal’ın, mevduat sigorta limitinin 100 bin TL’den 150 bin TL’ye çıkarılması için çalışma başlattıklarını açıklaması yatırımcılar açısından güven sağlayan, bankalardaki mevduata yönelimi artıracak bir gelişme.

Bugünkü kurlara göre 150 bin TL, 25 bin dolara tekabül ediyor. Kur artmadan önce bunun 50 bin dolar olduğu düşünülürse bu rakamın 300 bin TL’ye çıkması yatırımcılar açısından enflasyonist ortamda çok daha cazip olacaktır. Bununla birlikte analistler böyle bir adımın yastık altı paranın da sisteme girmesini sağlayabileceğini dile getiriyor.

TL özendiriliyor

Yurtiçi yerleşik yatırımcıların dövize olan yöneliminin kırılması TL varlıkların özendirilmesinden geçiyor. Bu konuda atılacak her adım ABD ve Avrupa Merkez Bankaları genişme adımları atarken Türkiye açısından önemli bir fırsat penceresi.

Kararın yatırımcı güvenini pekiştireceğini söyleyen Bahar Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bahar, “100 bin TL yetersiz kalıyordu” değerlendirmesini yaptı.

Olumlu yansıyacak

Adnan Bahar, konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Mevduat garanti tutarının enflasyonist bir ortamda uzun süredir 100 bin TL’de olması yetersiz kalıyordu. BDDK’nın duruma müdahil olup 150 bin TL’ye çıkarması güveni daha da pekiştirecek ve piyasalara olumlu yansıyacaktır.”

GCM Yatırım Menkul Değerler Ekonomisti Enver Erkan ise bunu teknik bir düzeltme olarak değerlendirdi. Erkan şunları kaydetti:

“2001 krizinden sonra hasar alan sistem, otoritelerin düzenlemeleri ile çok daha güvenli hale gelmişti. Şimdi de 100 bin TL’lik garanti mevduatının 150 bin TL’ye çıkarılması ile beraber mudilerin bankacılık sistemine mevcut olan güveni daha çok artırmaları istenmektedir.”

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.