Reel Politik ve S-400 konusu

Cüneyt Başaran

19. yüzyılda Birleşik Krallık’ta, dış işleri bakanlığı ve başbakanlık görevi üstlenmiş Lord Palmerston’un tarihe geçmiş ve sonraki yıllarda da , İngiliz Dış Politikasının omurgasını oluşturmuş bir cümlesi var  “Ülkelerin ebedi dostları ya da düşmanları yoktur. Değişmez çıkarları vardır”

19.yüzyıl sonrasında uluslararası diplomaside, bu özlü sözün sadece İngilizler tarafından değil, bir çok farklı ülkenin tatbik ettiğini gördük.

Örnek ; II. Dünya Savaşı sırasında Almanya ve Japonya’nın, ABD ve Batı Avrupa’nın karşısında yer aldığını, günümüzde ise hem ABD hem de Avrupa paktı ile son derece yakın ticari ve kültürel ilişkiler içinde olduğunu görüyoruz.

Daha çarpıcı bir örnek Çin ve Rusya arasında. 50 yıl önce Mao ve Brejnev dönemlerinde iki ülke de, diğerini gelecek için en büyük risk olarak görüyordu. 1960’larda neredeyse büyük bir savaşa gidebilecek kadar gerginlik artmıştı. Bugün ise, iki ülkenin ortak devasa askeri tatbikatlar düzenlediklerini, birbirlerine ekonomik yatırımlar yaptıklarını görüyoruz.

Nitekim özellikle 20. Yüzyılla beraber, uluslararası ilişkilerde devletlerin, dönem dönem hedeflere bağlı olarak dış siyasette farklı politikalar geliştirdiklerini, kendi çıkarlarını artırmak için “realizm ve işbirliği “ odaklı politikalar uyguladıkları görüldü. Buna da “ Reel Politik” adı verildi.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.