RSI Sistem Tester ve Optimizasyon Örnekli Anlatım – 5

Egemen Özturk

RSI’ın içeriği, kullanımı ve RSI ile oluşturulabilecek sistemleri anlattığım yazı dizisinin 5’incisinde RSI(14)’ün hareketli ortalamalarından yararlanarak yeni bir sistem oluşturacağız.

RSI hareketli olması nedeniyle çok fazla sinyal üretebilmektedir. Bu sebeple RSI’ın agresifliğini azaltarak daha az ve sağlıklı sinyal üretmesini sağlamak için hareketli ortalamasını alıyoruz. Daha sonrada RSI(14)’e ait biri kısa diğeri uzun iki hareketli ortalamanın kesişmesine göre alım ve satım sinyali üreteceğiz.

En sağlıklı iki hareketli ortalamayı bulmak içinde bir önceki yazıda kullandığımız optimizasyon yöntemini kullanacağız.

Örnek: RSI(14)’ün 5 günlük üssel hareketli ortalaması, RSI(14)’ün 21 günlük üssel hareketli ortalamasını aşar ise alım, kırar ise satım sinyali olarak kabul edeceğiz. Aşağıdaki grafikte en altta kırmızı çizgi RSI(14)’ün 5 günlük üssel hareketli ortalaması ve yeşil çizgi de RSI(14)’ün 21 günlük üssel hareketli ortalamasıdır. Bir üstünde ise RSI(14) osilatörü görülmektedir.

Matriks Platformu için sistem tester bölümüne yazılacak formüller aşağıdadır.

Optimizasyon, RSI(14)’ün  13 ve  38 günlük üssel hareketli ortalamalarının birbirlerini kesmesiyle işlem yapan bir sistemin bir yıl da bize %22,25’ lik sağlayacağını söylüyor. Bu hesaplamalara komisyon dahil değildir.

Biraz rakamları değiştirerek aynı optimizasyon testini İdeal Platformunda yapalım. Formül aşağıda paylaşılmıştır.

İdeal Platformunda değiştiğimiz rakamlar nedeniyle sonuç daha farklı çıktı. En iyi getiriyi bize 11 ile 55 günlük hareketli ortalamalar vermektedir.

Tüm bu sistemler örnektir. Örnekler üzerinden alım satım yapmak büyük zararlar doğurabilir. İleri seviye teknik analiz bilginiz yoksa alım satım kararlarınızı canlı piyasada en az bir ay süreyle sanal (gerçek olmayan) ortamda tatbik ettikten sonra uygulamaya başlayın.

Haftaya RSI ile devam edip sonuç bölümü ile RSI ile ilgili yazı dizisini bitireceğim. Konu ile ilgili sorularınız olur ise onları da seve seve cevaplarım. İyi hafta sonları.

TEKNİK ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

“RSI Sistem Tester ve Optimizasyon Örnekli Anlatım – 5” ile ilgili 2 yorum

    1. Bildiğim kadarıyla investing de böyle bir özellik yok. MT5 de var ama onunda formül dilini maalesef bilmiyorum.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.