Seans Öncesi Borsa Yorumu / Gözler Merkez Bankası’nda

Yaşar ERDİNÇ

Borsa dün haftaya sert bir düşüşle başlasa da, seansın ilerleyen saatlerinde bu düşüşü geri alırken, Cuma gününe göre yüzde 0.20 artış yaparak 65.764 seviyesinden kapandı. Dünkü seansta, açılıştaki düşüşün…

endeks-21-Ocak-2014

Borsa dün haftaya sert bir düşüşle başlasa da, seansın ilerleyen saatlerinde bu düşüşü geri alırken, Cuma gününe göre yüzde 0.20 artış yaparak 65.764 seviyesinden kapandı. Dünkü seansta, açılıştaki düşüşün bir nevi tepki alımlarını gördük. Bazı hisselerde sert hareketler oldu. Fakat gün sonuna gelindiğinde aslında yönünü tam belirleyememiş bir borsa vardı. Bu da doğaldı. Çünkü bugünkü Merkez Bankası toplantısından ne çıkacağı konusunda fikir birliği yok. Belirsiz bir durum söz konusu. Sayın Babacan’ın dünkü açıklamalarına bakacak olursak, Merkez Bankası’ndan esaslı bir faiz artırımı beklenmemeli. Sayın Babacan, dövizin yükselişinden hanehalkı veya hazinenin zaten zarar görmediğini, özel sektörde bir miktar sorun olabileceğini ama bunun önemli olmadığını belirtiyor. Dövizdeki yükselişin enflasyon üzerinde yaratacağı etkinin de 1.5 puan civarında olacağını, bu şartlarda çok ciddi bir sorun olmadığını vurguluyor. Dolayısıyla, bugün Merkez Bankası’nın radikal adımlar atması beklenmemeli. Var olan durum belki biraz daha sıkılaştırılabilir ve bu da fonlama maliyetini 10-20 baz puan artırarak yapılmaya çalışılabilir. Eğer bir faiz artışı yapılacaksa koridorun üst seviyesinde en fazla 50 baz puanlık bir artış olmasını bekliyorum. Politika faizi olduğu yerde kalmaya adaydır. PPK kararları açıklandıktan sonra, piyasada ciddi bir dalgalanma oluşabilir fakat bu hareket sırasında pozisyon almak zarar verebilir. Kararın etkisinin geçmesi için en az yarım saat beklenmelidir.

Bu sabah Asya cephesinde Çin’in piyasalara para pompalamasıyla olumlu bir hava var. Shangay borsası yüzde 0.73, Nikkei endeksi de (Japonya) yüzde 1.13 yukarıda bulunuyor. ABD borsalarında dün işlem olmamıştı. Bu sabah ABD vadelileri yüzde 0.40 civarında yukarıda bulunuyorlar. Yani dış piyasalarda olumlu bir hava var.

Bu sabah Dolar/TL kurunun 2.2386 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Döviz cephesinde stresli bekleyiş devam ediyor. MB kararları sonrasında dövizde sert hareketler görebiliriz. Bu hareketler diğer piyasalarda da volatilite yaratacaktır. Eğer kur 2.20 seviyelerine gerilerse, bu seviyelerden alımların geleceğini söylemek mümkün, fakat kararları gördükten sonra daha sağlıklı bir yorum yapmak mümkün olabilecektir.

Borsada bugün dış piyasalara bağlı olumlu açılış görebiliriz ve endeks 65.500 desteği üzerinde tutunmaya devam etmek isteyecektir. Teknik olarak, bir süre 65.000-66.500 aralığında hareket bekleyebiliriz. Fakat MB kararları sonrasında durumu yeniden değerlendirmek gerektiğini de vurgulamalıyım. Bu aşamada borsanın yönü konusunda net bir tahminde bulunmak zordur.

MB kararları öncesinde bono piyasasında yukarı yönlü hareket vardı ve gösterge faiz 10.16’ya yükseldi. MB kararları sonrasında, bono piyasasında da sert hareketler beklenmeli. 10.40 civarında güçlü bir destek var. Alt seviye olarak 9.70 seviyesinde net bir direnç bölgesi bulunuyor. Gösterge faizin yüzde 9.80 ile 10.40 gibi geniş bir aralıktan dalgalanması söz konusu olabilir.

“Seans Öncesi Borsa Yorumu / Gözler Merkez Bankası’nda” ile ilgili 2 yorum

  1. korkma hoçam MB ne yaparsa yapsın borsa artı düşüş trendine girdi. yükselişler hep satış fırsatı olarak değerlendirilecektir.benim ünvanım yok ama bende yıllarımı ekonomi içinde geçirmiş biriyim.

  2. üstad mb gizli faiz artımına mı gitti şimdi, bir güncelleme geçseniz yorum atsanız iş yerinden TV ilzeyemiyoruz, twitter vs girişi yasak

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.