Seans Öncesi Borsa Yorumu / Piyasalarda Son Durum..

Yaşar ERDİNÇ

Aşağıdaki grafik BIST-100 endeksinin günlük grafiği olup, 93 bin seviyesinden başlayan düşüş sonrasında oluşan 70 bin ile 80 bin arasındaki kanalı ve bu kanalın altına düştüğü son durumları gösteriyor. 

endeks-25-Aralik-2013

Yolsuzluk oeprasyonu sonrasındaki günlerde yüksek hacimli bir gerileme olması şu an 71 bin civarını güçlü bir direnç yapıyor. Düşüş 73.500’ün aşağı kırılmasıyla sertleştiği için, ikinci en önemli direnç bölgesi de 73.500 olarak karşımıza çıkıyor. Dün piyasa genelde alım yönündeydi. Merkez Bankası’nın para politikasını açıklaması sonrasında dövizdeki gerileme borsanın yukarı hareket yapmasında etkili oldu. Merkez Bankası dövizde likidite yaratacak olan ve TL’de likiditeyi azaltacak önlemler alıyor. Fakat ana politika ekseninde ciddi bir değişiklik yok. Sadece oynak olan bankaların fonlama maliyeti ve MB’Nın tanımladığı üç ayrı faiz oranı daha istikrarlı olacak. Bugün Çin ve Japonya hariç önemli borsalar kapalı olacak. Dolayısıyla BIST’te hacmin düşmesini bekleyebiliriz. Dünkü yukarı dönüş sonrasında, teknik analiz göstergelerine göre, bugün endeksin 69 bin üzerinde açılış yaparak 68.300 civarını destek yapmasını bekleyebiliriz. Bugün için en güçlü direnç ise 73.000

İle 73.500 aralığında bulunuyor. Yukarıda verilen günlük grafikte TKE göstergesi (7 ayrı göstergenin ortalaması) kısa vadede aşırı satım bölgesinde olduğumuzu gösteriyor. Fakat birkaç haftalık bir süre için, sağlıklı bir yükseliş sinyalini henüz vermiyor. Bu sinyal genellikle bu göstergenin 30 üzerinde kapanış yapmasıyla belirginleşecektir. Son siyasi gelişmelerin fiyatlara girdiğini ama seçimlere kadar olan süre içinde güçlü bir yukarı trendi engelleyebilecek dinamikler oluşturduğunu söylemek mümkün.

Bu sabah ABD vadeli endeks sözleşmeleri yüzde 0.40 civarında yükselirken, Asya ve Japonya’da yukarı yönlü hareket var. Bu koşullar altında BIST-100 endeksinin yeni olumsuz haberler gelmedikçe 68.500 altında kapanış olasılığının düşük olduğunu söyleyebiliriz.

SON DAKİKA: Ekonomi bakanı Zafer Çağlayan istifa etti. Bunun devamı gelebilir. Piyasalar açısından olumlu etki yapmasını bekleyebiliriz.  Eğer yolsuzluğun üzerine gidildiği algısı yaratılırsa bu durum piyasalar açısından hesaba katılacaktır.

Tahvil ve bono piyasasında 2 yıl vadeli gösterge kağıdın (TRT071015T12) faizi 9.68 seviyesinden kapandı. Bu aşamada fonlama maliyetleri de artıyor ve TCMB TL’yi sıkılaştırıyor. Faizlerin yüzde 9.0-9.50 ler seviyesinde denge bulabilir. Dün TCMB’nin para politikası metninden sonra dövizde rahatlama ve faizde aşağı hareketler görebiliriz.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.