Şogun’un ölümü, Son Samuray ve Koreli çiplerin sonu

Gökhan Şen

Japonya, Güney Kore’ye yasak koymasa da birçok hassas üründe satışı imkansız hale getirecek önlemler aldı.

Kore çip yapım endüstrisi ve ekran üreticileri için zor günler başladı. Birçok şirketin girdi olarak Japon ürünlerine güvendiği ve %50-%90 arasında Japon malzemesi kullandığı düşünülürse, panik ve sızı normal.

Samsung, Hynix gibi büyük şirketler ve Kore Wonu yavaşça bu sızıyı hissetmeye başladılar. Hisselerdeki düşüşler sınırlı olsa da küresel risk büyük. İki şirket birlikte dünya hafıza çipi pazarının %63’ünü kontrol ediyorlar.

Diğer yandan, küresel çip pazarının riske girmesiyle çip fiyatları yükselince bu şirketlerin hisse senetleri toparlanmaya başladı. Ancak problem büyük ve daha da azman hale gelme olasılığı hiç de düşük değil.

Görünüşte İmparatorluk, tatbikte feodal Japonya’nın derebeylerine kısaca Şogun diyebiliriz. 12. Yüzyıl ve 19. Yüzyıl arasında bilfiil ülkeyi yöneten bu silahlı güç, Meiji Restorasyonuna kadar gücünü korudu.

Deniz aşırı keşifler ve kolonize etme iştahı Japon adalarının kıyılarına varınca hem Japonya için militarist bir dönüşme periyodu başlıyordu hem de Japon – Kore gerginliğinin / çip tükenişinin temelleri atılıyordu. Kıyıya vuran gemiler Amerikan, Hollandalı, Portekizli ve İngiliz’di…

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.