Stajda prim ödenmediğinden başlangıç sayılmıyor

– wp:paragraph –>

Soru: 4 Nisan 1973 doğumluyum. Dosyamda sigorta başlangıç tarihim olarak 16 Eylül 1991 tarihi görünmektedir. E-devlet üzerinde 1993 yılında toplamı olarak 75 gün prim ödemem görünüyor. 1994/1995 yılları arası ise askerlik nedeni ile prim yok. Şuan benim işe giriş tarihim 1993 yılından itibaren mi hesaplanıyor, yoksa 1991 tarihi olan staj döneminden itibaren mi? Ayrıca normal şartlarda ne zaman emekli olabileceğim? ● Habib SAL

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Cevap: Staj sigortasında kişileri emekli eden sigorta kollarına prim ödenmediğinden emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmıyor. Sigorta başlangıç tarihi; kişi adına ilk defa, kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına) prim ödenen gündür. Dolayısıyla emeklilik işlemlerinde sigorta başlangıç tarihi olarak 1993’te adınıza prim ödenen gün dikkate alınacaktır. Bu başlangıca göre, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 5675 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

BAŞLANGICINIZA GÖRE 7000 GÜN VEYA 7200 GÜN PRİM ÖDEYECEKSİNİZ

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Soru: 1974 doğumluyum. 2008’den beri SSK’lı olarak çalışmaktayım. Ne zaman emekli olabilirim? ● Ali BUDAK

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Cevap: Askerlik durumunuz hakkında bilgi vermemiş, sigorta başlangıcınızı da tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak bildirmişsiniz. Sorunuzu verdiğiniz bilgiyle sınırlı olarak cevaplandırabiliyoruz. Sigorta başlangıç tarihiniz 1 Mayıs 2008’den önceki bir tarih ise 7000 gün, sonraki bir tarih ise 7200 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir