Tarih Tekerrür Edecek

Eral Karayazıcı

Döviz kurlarının yüzde 2,5 borsa endeksinin yüzde 5,1 değer kaybettiği Mayıs ayını takiben Haziran ayı finansal piyasalarda pozitif bir başlangıca sahne oldu.

Dünya genelinde borsalar ayın ilk haftasında ortalama yüzde 2 değer kazanırken BIST önceki haftalarda yaşadığı güçlü negatif ayrışmanın katkısı ile bir buçuk gün işlem gördüğü bu perdeyi yüzde 3,5 yükselişle tamamladı.

Objektifi daha geniş bir perspektifi görmek adına sene bütününe çevirirsek 24 haftalık maratonda liderliğe yüzde 15,2 değer artışı ile gram altın yükselirken döviz kurları ve TL mevduatın getirisi % 8,5-10,2 bandında birbirine yakın gerçekleşti.

Borsa İstanbul her ne kadar 2019 bütününde yüzde 2,8 değer artışı kaydettiyse de bu getiri yüzde 5 olan yılın ilk beş aylık enflasyonunun altında kaldı. BIST bu sene reel getiri sağlayamayan tek geleneksel yatırım aracı konumunda.

Borsanın Mayıs ayında yaşadığı değer kaybında da Haziran ayının pozitif başlamasında da dış iklim belirleyici ana faktör.

İkincil etken kuşkusuz ABD-Türkiye hattındaki gelişmeler.

28 Haziran’da Erdoğan ile Trump’ın G 20 zirvesinde bir araya gelme kararı aldığı açıklandığında (29 Mayıs) USDTL 6,05 BIST 87.000 seviyesindeydi.

Bazı okurlar ne var bunda bu bir anlaşma değil diyecekler ki haklılar.

Ancak dış politikada yaygın bir gelenek sorun yaşayan iki ülkenin lideri bir araya gelecekse bu zirve gerçekleşmedikçe masa kolay kolay devrilmez. Bir anlaşma da yapılmaz.

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.