Taşıma su ile döndürülmüş değirmenler ve dengelenme

– wp:paragraph –>

Yaklaşık dokuz aydır, finansal piyasalara ve ekonomik beklentilere müdahale ederek taşıma su ile değirmen döndürmeye çalışıyoruz. Ekonomi yönetimi, kurallı piyasa anlayışına aykırı bu yaklaşımlarda dengelenme arıyor! Taşıma su ile değirmen döndürerek ancak dengesizliklerin büyüyebileceği ve sorunların ağırlaşabileceği yönündeki görüşler bugüne kadar dikkate alınmamıştı.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Geride bıraktığımız haftanın ilk yarısında şeker ve çay fiyatlarına maliyet artışları gerekçesi ile yüzde 15 düzeyinde zam yapıldığına tanık olduk. Yine bu hafta, şubat ayında bir kamu bankasında Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan bir kişinin kamu malına zarar vermek nedeniyle görevden alındığını duyduk. Bu türden gelişmelerin yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinin hemen ardından gerçekleşmesi ilginç bir tesadüf olmayabilir! Ekonomi Yönetimi, taşıma su ile değirmen döndürmenin sonlarına gelindiğini kabul etmek zorunda kalmış olabilir!

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Şekerde ve çayda bekletilen zamların devreye girmesi, benzer durumdaki diğer ürünleri ve enflasyon beklentilerini etkileyebilir. Önümüzdeki aylarda, fiyatlara yansıması yapay yollarla geciktirilmiş zamlar sahne almaya başlayabilir. Bu durum döviz kurunun müdahaleler ile daha fazla geriletilemiyor ve mevsimlik koşullar nedeniyle yeni maliyetlerin devreye girmesinin önlenemiyor olması ile ilgili olabilir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Yaklaşık dokuz aydır, döviz kuru ve faizleri olabildiğince seri bir şekilde geriletmek adına piyasalara müdahale edildi; kamu bankaları bu konuda görevlendirildi ve diğerlerinden destek talebi hep canlı tutuldu. Enflasyon beklentilerini geriletmek amacı ile de her türlü tehdit ve teşvik devreye sokuldu. İç talepteki ani duruşu ortadan kaldırmak adına muhtelif vergi teşvikleri konusundaki uygulamalar bu ay sonuna kadar uzatılmıştı.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir