TCMB, Suriye Konusu, Borsa ve Dolar

Yaşar ERDİNÇ

Bu haftaya başlarken en önemli küresel gelişmelerden biri ekonomi değil, uluslararası siyaset olarak karşımıza çıkıyor. Suriye’nin siyasi diyaloğa başlayacağı haberi hem Türkiye hem de küresel piyasalar için önem arz ediyor.

Bu konudaki haberi baştan sona dikkatli okumakta fayda var (haber kaynağı: http://tr.sputniknews.com/ortadogu/20151218/1019755779/suriye-bmgk-tasari.html )

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye’de siyasi diyalog sürecinin başlaması ve ülke genelinde ateşkes ilan edilmesini isteyen ve Cenevre Bildirisi ile Viyana toplantılarında alınan kararları teyit eden tasarıyı oy birliğiyle kabul etti. Sürecin, Suriyeliler öncülüğünde ve tüm tarafların rızasıyla tam yürütme gücü olan geçiş hükümeti kurulmasını içerdiği vurgulandı.

Borsa

BIST-100-20-12-2015-A

Yukarıdaki grafik endeksin Perşembe ve Cuma günkü 5 dakikalık fiyat hareketleridir. Cuma günü endeksin düşüşe başlaması üzerine çok mail aldım. Herkes yabancıların yeniden satışa geçip geçmediklerini soruyordu. Halbuki o sabah yazdığım yazıda borsanın dış piyasalara endeksli gideceğini ve dış piyasalarla uyumlu bir görüntü sergileyeceğini, bu yüzden yatırımcıların dış piyasaları izlemesi gerektiğini vurguladım. Yukarıdaki grafikte siyah mum grafikleri BIST-100 endeksini gösterirken, kırmızı mumlar ise DAX endeksinin 5 dakikalık hareketlerini gösteriyor.

Dikkat edilirse çok sıkı bir ilişki var. DAX endeksini etkileyen temel faktör olarak ABD borsalarını verebiliriz. Burada grafiği vermiyorum ama özellikle dow ve S&P500 future endeksleri Dax endeksinin gün içi hareketlerini çok etkiliyor. Bu grafiği vermemin sebebi ise, Cuma günkü düşüş sırasında düşüşün Türkiye’ye özel olmadığını vurgulamak içindi.

Aşağıdaki grafik endeksin günlük hareketlerini gösteriyor.

BIST-100-20-12-2015-B

Endeks geçen hafta içinde yükselişe geçti. Hatırlarsanız geçen haftaki yazımda endeksin 5 hafta arka arkaya düştüğünü ve geçen hafta yükseliş yapması olasılığının çok yüksek olduğunu söyleyerek, hisselerde satış önermemiştim. Endeks Fibonacci’nin %23.6 çizgisini yukarı geçtikten sonra Cuma günü tekrar altına indi ama bu haftaya başlarken, Suriye’deki gelişmelerin olumlu etkisini göreceğimizi zannediyorum.

Hisselerde pek pozisyon bozulması taraftarı değilim. Kısa vadede çok beklenmedik olumsuz gelişmeler olmadığı sürece yeniden 70 binli seviyelere düşüleceğini zannetmiyorum. İlk hedef 75 bin civarı olup, burası geçildiğinde en güçlü direnç 77 binde bulunuyor. Bu hafta içinde 77 binin yukarı geçilmesini beklemiyorum ama Ocak ayı sonuna kadar olan dönemde beklenmedik olumsuz gelişmeler olmazsa yeniden 80 bin seviyesinin üzerine oturacağını düşünüyorum.

Bu sabah  endeks cuma kapanışına göre yaklaşık 900 puan yukarıda bulunuyor ve 73.150 civarında hareket ediyor. Açılışta boşluk bıraktı. 73.500 seviyesini zorlayabilir ama bu arada açılan boşluğun da önümüzdeki dönemde (ne zaman olduğunu bilmiyoruz) doldurulmasını bekleyebiliriz. Bu boşluk doldurma işi çok kısa sürede olacağı gibi çok uzun süre sonra da olabilir. Bu yüzden sanki bugün dolma zorunluluğu olduğunu düşünmeyin.  Endeksin bugün 72.750 seviyesini güçlü destek yapmasını bekliyorum. Geçen hafta yazdığım gibi, bu hafta da dış piyasalara endeksli bir hareket beklenebilir. TCMB’nin faiz kararı yarın açıklanacak. Faizlerde değişiklik beklemiyorum ama faiz düşüşü olacak olursa (baskılar nedeniyle) piyasa çok olumsuz reaksiyon verebilir. Fakat düşürme veya yükseltme olasılığını düşük görüyorum. Bu arada eğer 7.50 olan faiz 7.75 veya 8.0’e yükseltilirse bu piyasada olumlu algılanır ama bu tür bir kararın ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılacak açıklamalar veya eleştiriler bir anda piyasaları terse çevirir. Bu yüzden eğer faiz artışı olur da piyasalar olumlu reaksiyon verirse,  “nasıl olsa yine kavga çıkar”  diye satış yapıp kârını cebine koyan çok olur.

Dolar/TL

dolar-20-12-2015

Dolar/TL kuru geçen hafta FED öncesinde 3’e yaklaştı fakat 3 seviyesini görmeden tekrar geri döndü. 2.9350 ile 2.94 aralığında bir destek vardı ama eğer geçen hafta FED toplantısı sırasında Çarşamba akşamı Youtube’dan yaptığım FED Özel yayınını izlemişseniz, genel olarak 2.90 seviyesine ve hatta bu seviyenin altına gerileme beklediğimi belirtmiştim.

Teknik analizde kullanılan trend analizi, destek, direnç ve gösterge kurallarına göre, 2.9350 desteği aşağı kırıldı. Dolar geçen haftayı 2.9064 seviyesinden kapattı. Bu hafta Avrupa ve Amerika’da Christmas (Noel) tatili başlayacak ve bu tatil öncesinde genellikle yurt dışında hacim düşer, ilgi azalır. Ayrıca veri açısından yoğun değil. Önemli verilerden bazıları var ama FED toplantısı sonuçlandığı ve dananın kuyruğu koptuğu için, Ocak ayında da yeni bir faiz artışı beklenmediğinden (1 ayda enflasyon roket gibi artmayacağına göre) dolar üzerindeki baskı azalacaktır. Bu yüzden de bu hafta için doların en güçlü direnci 2.9350-2.94 aralığında olacak ve 2.90 aşağı kırılırsa 2.86-2.88 aralığına kadar düşüş görülebilir. 2.94’ün üzerine çıkıp yeniden 3 seviyelerine doğru hareket etmesi için, şu an önemli bir gerekçe bulunmuyor. Şunu da belirteyim ki, doların düşüşündeki en önemli etkilerinden biri Suriye  haberiydi.

Herkese bol kazançlı bir gün dileğiyle… 

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.