Türk Lirası bunca habere nasıl dayandı?

Gökhan Şen

Şimdilerde herkes bana aynı soruyu soruyor.

Bizim para neden böyle kapı gibi duruyor?

Amerika parmak sallıyor, Avrupa ve bilumum ülkeler Doğu Akdeniz dendiği anda karşımızda. Hatta AB yaptırımlar açıklıyor… 

Merkez Bankası Başkanı görevinden alınıyor ve yeni faiz indirimlerinin çapı tahmin edilmeye çalışılıyor. Üstüne seçimler tekrarlanıyor ve ortaya çıkan tablo iktidarın zayıfladığını gösteriyor. Kabine değişikliği konuşan var, gelecek yıl erken seçim diyen…

Ekonomi yavaş ve Türkiye’nin kredi notu devamlı olarak iniyor. Sorunlu kredilerin varlığı hissediliyor. Çözüm de henüz bulunmuş değil.

Türkiye ekonomisi ile ilgili ağzını açan hayra açmıyor.

TL sakince seyrediyor…

Doğal olarak herkes soruyor; ne oluyor?

*

Önce ve hepsinden önemlisi dışarıda işler çok kötü / iyi. Kötü çünkü ticaret savaşları, küresel ekonomik yavaşlama derken bir belirsizlik var. İyi çünkü buna cevaben yatırımcılar merkez bankalarının sahneye çıkacağından eminler.

Bu zaten başladı bile. Gelişen ülkeler kokuyu alıp faizleri indirmeye başladılar. Gelişmiş ülkelerden faiz indirimleri, bedavadan biraz pahalı kredi kanalları ve varlık alımlarını kapsayan paketler bekleniyor.

İşte bu ultra düşük faiz ortamında oynaklık düşüyor. Herkes anlayışlı oluveriyor. Birbirini dinlemek için vakit ayırıyor.

Neden?

13 trilyon dolarlık negatif faizli bono gezegenimizde gezerken kocaman faiz atmosferine sahip gelişen ülkelere karşı kim duyarsız kalabilir ki?

Durum bu kadar basit. Sonra, ülke spesifik durumlardan bahsedilebilir elbette. 

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.