Türkiye için kader anına yaklaşıyoruz

Abdurrahman Yıldırım

Türkiye’nin iki ana riskinden biri olan seçim belirsizliği bitti.

Son yıllarda karşılaştığımız en önemli risklerden biri olan S-400’lerde ise tam anlamıyla finale geldik. Hafta sonunda yapılacak görüşmede sorunun nasıl çözüleceği bize de, ABD’ye de bağlı.

GÖRÜŞME 28-29 HAZİRAN’DA

  • Bu konudaki nihai görüşme 28-29 Haziran’da Japonya’da G-20 toplantıları sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında yapılacak.
  • Türkiye “S-400’leri aldık” diyor. Durum bu ise görüşmede iki lidere ancak yaptırımların içeriğini ve yol haritasını pazarlık etmek kalıyor. Yok değil de S-400 alımından vazgeçeceksek, karşılığında neyi alacağımız ve Rusya’nın tepkisini nasıl göğüsleyeceğimiz sorusu gündeme gelecek.

BÜYÜK YOL AYRIMINA DOĞRU

  • Bu açıdan bakınca Türkiye için görüşmede tam bir kader anı yaşanacak. Zirvede görüşme olacağı açıklandı ama 28’inde mi yoksa 29’unda mı olacağı açıklanmadı. Bu açıdan kader anının saati belli değil.
  • Görüşmenin sonucuna göre dış politika ve ekonomide ciddi yol ayrımları olabilir. Hangi tarafta olursak olalım, tercihimizi nasıl yaparsak yapalım, ciddi ekonomik ve siyasi etkilere yol açmaya adaydır. Bunun da finansal piyasalarda kırılma yaratması mümkündür.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.