WhatsApp’la çıkarılan çalışana işe iade hakkı

Okan Güray Bülbül

İş güvencesi kapsamındaki işçilerin iş sözleşmesinin yazılı olarak feshedilmesi şart. Ancak sözleşme SMS, e-mail veya WhatsApp mesajıyla sonlandırılırsa, işçinin işe iade hakkı var.

İşçiyle işveren iş sözleşmesiyle birbirine bağlı olan ve birbirlerine karşı sorumlulukları bu çerçevede düzenlenen iki taraftır. Bu iki taraf arasındaki ilişkiyi düzenleyen en önemli belge de iş sözleşmesidir. İş güvencesi kapsamındaki işçilerin iş sözleşmesinin yazılı olarak feshedilmesi şart. Dolayısıyla SMS, e-mail, WhatsApp mesajıyla iş sözleşmesi sonlandırılırsa, işçinin işe iade hakkı var. Hukuki olarak fesih tek taraflı bir irade beyanıdır. İstifa veya işten çıkarma gerçekleştiğinde işçi veya işverenin bunu kabul etmeme hakkı yok.

‘YAZILI FESİH’ ŞART

İş Kanunu’na göre iş sözleşmesinin feshinin yazılı yapılması gerekir. Ayrıca işçinin iş sözleşmesi feshine dair bildirimi imzalaması şarttır. İş güvencesi kapsamındaki bir işçi, (En az 30 işçinin çalıştığı bir işyerinde en az 6 aydır çalışan bir işçi) yazılı olarak iş sözleşmesi feshedilmediği için işe iade davası açarsa, işverenin nedeni sorgulanmaksızın usule uyulmadığı için işe iade edilir.

Baskıyla istifa, işten çıkarmadır

İş sözleşmesinin sonlandırılmasında kanuna uygun hareket edilmesi gerekir. Örneğin; tehdit ve baskı sonucu işçinin elinden istifa dilekçesi alınması durumunda fesih işleminin işveren tarafından yapıldığı kabul edilir. Açılacak bir davada bu durum ispatlanırsa bu işlem istifa değil, işveren tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi olarak değerlendirilir.

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.