Yeni hikaye için kritik iki ay

Abdurrahman Yıldırım

Ekonomide toparlanma için dış kaynağa, dış kaynak için de borç verenleri ve karar vericileri ikna edecek yeni bir hikaye yazmaya ihtiyaç var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temmuz ve ağustosta atacağı adımlar bu hikayenin yazılıp yazılamayacağını gösterecek.

Hazine uygun zamanda yeni bir dış borçlanmaya çıktı. Yılın ilk çeyreğinde 6.4 milyar dolara varan dış borçlanmayı gerçekleştiren Hazine bu yıl için programlanmış 8 milyar dolarlık dış finansmanı son operasyonla tamamlıyor.

– Hazine veya kamu kesimi dışarıdan borçlanmasına borçlanıyor ancak özel sektör dışarıya net bazda borç ödüyor. Bu nedenledir ki, ilk çeyrek sonunda özel sektörün dış borç stoku 25.7 milyar dolar azaldı. 2018 Mart’ında 324.7 milyar dolar olan borç rakamı Mart 2019’da 300 milyar doların altına inerek 299.2 milyar dolara geriledi.

BANKALAR DIŞ BORÇ ÖDÜYOR

– Özel sektör içinde asıl dış borç kapatmasına giden kesimin bankalar olduğu dikkati çekiyor. Bankaların dış borcu bir yılda 142.7 milyar liradan 118.1 milyar liraya indi.

– Buna karşılık finans dışı şirketler yani reel sektör az da olsa borçlanmaya devam etti. Borç stokunu bir yılda 2.5 milyar dolar artırarak 162.6 milyar dolara çıkardı. Bu durum fena değil.

– Ancak finans kesiminin dışarıya net bazda borç ödemesi ve toplamda özel sektörün 25 milyar doları aşkın borç stokunu azaltması ister istemez şirketleri etkiliyor.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.