Yeşil Kart​lılara tamamen bedava sağlık hizmeti

– wp:paragraph –>

SGK reformu öncesinde farklı ve değişik şartlarla sağlık hizmeti sağlayan sosyal güvenlik kurum ve kuruluşları bulunmakta olduğundan vatandaşlar sadece mensup oldukları sosyal güvenlik kuruluşunun verdiği sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu. Reform sonrasında tüm vatandaşların sağlık hizmetlerine eşit şekilde erişme imkânı sağlanmaya gayret edilmiştir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Bahse konu reform öncesinde yoksul-muhtaç ve hiçbir güvencesi olmayan vatandaşlar “Yeşil Kart” adı altında sağlık hizmetlerinden faydalandırılmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın 2011 Eylül ayı sonuçlarına göre Türkiye’de 9 milyon 161 bin 412 Yeşil Kartlı bulunmakta idi.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Yeşil kartlılar 01.01.2012 tarihinden önce yılda bir kez İl ve İlçe İdare Kurullarına giderek hak sahipliklerinin devam edip etmediğini öğreniyor ve buna göre vize işlemlerini yaptırıyorlardı. 01.01.2012 tarihinden itibaren ise bu işlemler için Aile Çalışama ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında gelir testine tabi tutulmaya başlandı. Günümüzde Yeşil Kartlı sayısı önemli ölçüde azaldı.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Daha önceden Yeşil Kartlı olarak tabir edilen kişiler, 01/04/2017 tarihinden itibaren, aile içindeki kişi başına düşen gelirleri brüt asgari ücretin üçte birinin (853 TL’nin) altında olduğu tespit edilenler olarak “60/c-1” olarak adlandırılmaktadır.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir