YSK’ mı yenilenecek?

Kazım Çiloğlu

Seçim değil görünen o ki YSK baştan aşağı yenilenecek!

Şu ana kadar ve bıkmadan, usanmadan tartışılan seçimin hedefi sizce sadece İstanbul’u tekrar kazanmak için mi?

YSK ya sunulan valizlerce belgeleri ve yaşanan olayları sanki YSK bilmiyor, kurumun binasında ve odalarında sessiz ve sakin oturup duruyorlar öyle mi?

Kurumun tüm iletişim kanallarında önceliği var.

İl, ilçeler de dahil binlerce çalışanı var.

Ayrıca her partiden gerek ana merkezde gerekse il, ilçe ve hatta sandıklarda beraber çalıştıkları her partiden gözlemciler var.

Yani var oğlu var

Bir elleri balda

Bir elleri yağda

Ulaşım

Kolluk güçleri

Emirlerinde

Bir karar verdiler mi?

Karşı çıkılamaz ve kesin hüküm niteliğindedir değil mi?

O zaman neden hala tartışılıyor

İkinci ve bilmediğimiz ya da bizim basında yer almayan yabancı medyada neden bu kadar kuşkulu bir yaklaşım var?

Diğer yandan en önemlisi, medyamızda ki gündemlerin, daha ziyade iktidarın isteğine paralel yapıldığı dikkate alınırsa, bu YSK tartışmalarının temelinde belikli, YSK’nun  yapısı, üyeleri, üye seçimleri, il, ilçe teşkilat yapılarında ve elbette yasaların da baştan aşağı bir değişiklik yapılacak ve 2023 genel seçimlerine bu yapılanma ile gidilecek gibi bir hava estiriliyor…

İşte bu yola girilirse, bu çok uzun ve karmaşık bir o kadar da siyasi ve hukuki kaos yaratacak bir durumdur!

Neden derseniz?

Bu bir KHK ile ya da yasa ile sağlanırsa cumhur ittifakı ağırlıklı ve içte dışta kabul görmeyen ve güven uyandırmayan bir yapı olacak ve onun yansıttığı seçim sonuçları da kimseyi tatmin etmeyecektir.

Ancak bu köklü değişiklik için anayasada da değişim gerektirdiği için, buna iktidar ittifakının oyları yetmeyecektir. Eğer KHK ile de yapılır ise bu KHK’ı durdurmak, mecliste ret veya benzer kanun çıkarmak içinde muhalefetin çoğunluğu yeterli olmayacaktır.

Görüldüğü gibi son derece karmaşık ve çapraşık bir siyasi kaos…

Tüm bunların ekonomi ile ilgisi ne neden bu kadar siyasi bir konuya yöneldiniz denebilir elbette…

Bu tartışmalardan içerde ki necip milletimiz bile illallah çektiğine göre değil yabancı yatırımcı ve sıcak para sahipleri, yabancı turist bile gelir ise öpüp de başımıza koyalım!

Daha açıklama yapılmadan dolar 6TL geldi dayandı, demek ki bana ne seçimden, geçimden diyen yok, herkes pür dikkat sonuçlara odaklanmış bekliyorlar.

Sözün özü;

Ekonomi sadece kendi yasalarına değil, içinde bulunduğu ülkenin tüm yasalarının adil ve vicdana uygun tatbik edilip edilmediğine bakar!

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.