Yurtdışı tatilinde sağlık giderlerini SGK karşılıyor

– wp:paragraph –>

Türkiye’nin 19 ülkeyle sağlık hizmetlerini de kapsayan anlaşması var. Bu ülkelere giden sigortalılar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Ücretleri SGK ödüyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Kurban Bayramı tatilini 10 güne uzatanların bir bölümü yurtdışına gidecek. SGK yurtdışında da sağlık hizmeti sunuyor. Bayramda yurtdışında olacakların sağlıkla ilgili sorun yaşamamaları için yurtdışına çıkmadan önce SGK’ya uğramaları önemli. Türkiye’de sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı bulunanların, ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzaladığımız bazı ülkelerde de sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı bulunuyor. Bugün itibarıyla 30 ülkeyle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış durumdayız. Bu ülkelerin 19’uyla sağlık hizmetlerini de kapsayan anlaşmalar söz konusu. Bu ülkelere giden sigortalılar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

HANGİ ÜLKELERİ KAPSIYOR?

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, KKTC, Makedonya, Azerbaycan, Romanya, Bosna Hersek, Çekya, Arnavutluk, Lüksemburg, Hırvatistan, Karadağ, İtalya, Macaristan, Tunus ve Sırbistan’la olan sözleşmelerde sağlık hizmetlerine ilişkin hükümler bulunuyor. Söz konusu ülkelerden Almanya, İtalya, Karadağ, Belçika, Tunus ve Macaristan’da tüm sigortalılar, yani SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarıyla, bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan yararlanabilirken, diğer 13 ülkede yalnızca 4/a’lı sigortalılar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler faydalanabiliyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.