Abdurrahman Yıldırım – Her şey ihracata ihracat kura ve enflasyona bağlı

Abdurrahman Yıldırım

Abdurrahman Yıldırım’ın bugünkü yazısı

Önümüzdeki yıllarda ekonomiyi büyütecek formül ihracatın artırılmasından geçiyor. Çünkü enerji ve hammadde fakiriyiz. Büyümenin gazına basınca ithalat artıyor, bu da dış açığa yol açıyor. Burada da kabul edilebilir GSYH’nın yüzde 4’ü kadar açık sınırların üzerindeyiz.

– Bunun için ihracatın gelecek üç yıl her yıl ortalama yüzde 8, turizmin de yüzde 15 artması gerekiyor. Böyle bir artışı yakalamak imkânsız değil ama çok zor.

– Yoksa hedeflenen döviz tutarından daha azını kazanırız. Daha az ithalat yapmak durumunda kalırız ve büyüme yüzde 5.5 civarında değil, daha düşük gerçekleşir.

– Bu hedefler çerçevesinde ihracatın hemen her yıl ortalama yüzde 8 artması lazım ki, hedef tutsun. Bu da hiç kolay değil. Belki bir yıl veya iki yıl olabilir ama bu yılı da dahil edersek arka arkaya 4 yıl çok zor. Üstelik zorluk iki taraftan geliyor.

– Biri kur kanadından. Eğer OVP’de hedeflenen büyüklükler gerçekleşecek olursa, TL net bir şekilde değerlenecek. Hesaplar doların bu yılı 3.58 ortalama kurdan kapatması, 2020’de ise 4.02’ye çıkması üzerine kurulu. Bu da küresel sermaye akımlarının gelişmekte olan ülkelere net bazda pozitif olmaya devam etmesine dayandırılmış. Ancak o durumda Türkiye ekonomisi 2020’de trilyon dolarlık bir ekonomi oluyor ve kişi başına gelir 13 bin doları buluyor.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.