Altının dolarla son dansı

Abdurrahman Yıldırım

Altının onsu haziran ayında yüzde 10 değerlendi. FED’in faiz indirimine hazırlanması, doların değer kaybı, küresel likiditenin yeniden büyüme eğilimine girmesi, alternatif para birimi olarak altının yıldızını yeniden parlatıyor

18-19 Haziran tarihli FED toplantısıyla altın fiyatlarında hızlı bir sıçrama meydana geldi. Altının onsu 18 Haziranda 1.338 dolardan 24 Haziranda 1.409 dolara yükseldi. 6 günlük artışı yüzde 5’i geçti.

  • FED toplantısına gelmeden de altında bir hareket başlamıştı. Bu hareket “FED faiz indirecek” beklentisine dayanıyordu. Mayıs sonunda 1.287 dolardan yükselişe geçen altın 3 haftada yüzde 10’luk artışı yakaladı.
  • Bu fiyat düzeyi en son Ağustos 2013’te gündeme gelmiş, altının onsu 1.433 dolara kadar yükselmiş ve oradan geri dönmüştü. Dolayısıyla altın fiyatlarında son 6 yılın en yüksek düzeyine çıkıldı.

ZİRVEDEKİ İLK DANS

  • Altın fiyatlarında rekor ise 6 Eylül 2011 tarihinde 1.920 dolarla kırılmıştı.
  • Altını zirveye taşıyan nedenlerin başında küresel merkez bankalarının “tarihin en düşük faizini uygulamaları” ve parasal genişleme politikaları izlemesiydi. 5 büyük merkez bankasının yarattığı para hacmi 10 yılda 3.5 kat artışla 6.4 trilyon dolardan 23 trilyon dolara yükseldi.
  • Altın, küresel likiditedeki bu artışı satın aldı. Dolar değer kaybederken, faizi düşerken, küresel çapta faizler tarihsel en düşük düzeylerine inerken altın rekora koştu. Altının dolarla ve kağıt paralarla dansı böyle başladı.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.