Atilla Yeşilada – Bütçeye sağlam makyaj yapmışlar

Atilla Yeşilada

Yeni anketlere bakıyorum, Gezici’ye göre AKP %55’te, başkanlık sistemine destek de o düzeyde.

Avrasya anketine göre ise AKP %47’de, ama başkanlık sistemi sorulmamış. Güvenilir anketlere göre başkanlık sistemine destek %40’ı aşmıyor. Farketmez, RTE başkan olmak, ya da erken seçime gitmek istiyorsa arkasına güçlü bir ekonomi rüzgarı almak zorunda. Sene başında yapılan asgari ücret zammı ve her seçmen kesimine dağıtılan ulufe biraz ferahlık sağladı, ama yetmez, çünkü özel sektör çöktükçe AKP’nin beslemek zorunda olduğu kesim gün geçtikçe genişliyor. Yapısal reformlardan, dış sermaye ve özel sektör yatırımlarından mahrum kalan ekonomi bir türlü yeterince istihdam üretemiyor, iş bütçeye kalıyor. İşte size bu acıklı hikayeyi anlatacağım bugün.

Özel sektör yatırım yapmıyor ve yapmaz, nedeni de basit. Dün de Dumankaya ailesi külliyen içeri alındı. Hükümet bir yanda yatırım ortamını iyileştirmek için yasa hazırlıyor, öte yanda Gülen Cemaati’ne maddi destek sağlayan her işinsanını içeri alıyor. Yahu, daha 3 sene önceye kadar Gülen’e bağış yapmayana ihale koklatmıyorlardı, bu ne iş diye soran da yok. İşinsanları mapustan kurtulma derdinde, yeni teknoloji ve kapasite eklemeyi düşünecek halleri yok.

Asgari ücret zammının Türkiye ekonomisinin bel kemiğini teşkil eden emek-yoğun hizmet işkolları ve KOBİ’lerde acısı daha çıkmadı, ya da TUIK istihdam anketlerinde gerçekleri halktan gizliyor. İşsizlik artacak, bugün Paraanaliz’i okuyun kanıtları göreceksiniz.

Özel bankalar artık kredi veremez hale geldi, bu yüzden de Külliye her Tanrı’nın günü kamu bankalarının başının etini yiyor kredi faizlerini indirin diye. Bu tam saha pres etkili de olmuş. Aşağıdaki ilk tabloda son bir yıllık toplam kredi hacmini görüyorsunuz. Krediler yıllık %14, sene başından bu yana ise SADECE %2 artmış.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Paraanaliz.Com)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.