Atilla Yeşilada – Fed fırtınası yaklaşırken, ekonomi yönetimi hayal aleminde

Atilla Yeşilada

Davut ve Kılıçdaroğullar’ı zirvesinin 4.5 saat sürmesi ardından yapılan fevkalade zarif açıklamalar yatırımcılarda koalisyon kurulacağı algısını güçlendirerek Salı günü piyasalarda coşkulu bir ralliye vesile oldu.

Bence de Davut ve Kılıçdaroğullar’ı koalisyon kurmak ister, ama uzlaşma çok zor. RTE faktörünü bir kenara koydum, ORC, SONAR ve Andy-Ar anketlerinde AKP’nin %43-44 arasında oy aldığının görülmesi ile parti tabanında yeniden seçime gitme iştahı iyice azdı.

İllevelakin, terör hergün polis ve asker kardeşimin canını alırken ufak siyasi çıkarlar uğruna seçime gidenin sandıkta leşini çıkartır seçmen. Bu yüzden, Davutoğlu Kılıçdaroğlu’na kısa erimli, sadece uzlaşılan konularda icraat yapacak bir hükümet teklif etti. İstikşafi görüşmelerde hemen hiç bir temel konuda uzlaşma çıkmadığına göre, CHP hükümette seçmene verdiği sözlerin hiç birini yerine getiremeyecek demektir bu teklife evet demek. Kılıçdaroğlu da karşılık olarak Cuma günü Davutoğlu’na onun kabul edemeyeceği bir teklif yapacak, ya da tüm kritik bakanlıkları isteyecek. Oyun, RTE’nin TBMM’ni feshetme yetkisini elde edeceği 24 Ağustos’a kadar sürecek ki iki taraf da RTE’ye günah keçisi olma şerefini bahşetsin. Bence bu senaryonun olasılığı %60 kadar. %40 ise AKP-CHP koalisyonu olur. Hala MHP’nin hiç bir koalisyona girmeme konusunda blöf yaptığını ve son dakikada AKP’ye evet diyeceğini düşünen uzmanlar var, aklım şaşıyor. Bahçeli sözünün eri, poker oyuncusu değil. MHP, bu turda yok, erken seçim istiyor. Nokta.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Paraanaliz.Com)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.