Atilla Yeşilada – Fed, Trump ve dolar

Atilla Yeşilada

Amerika’da %2.6 olarak açıklanması beklenen 2Ç2016 GSYIH’nin sadece %1.2 olarak gerçekleşmesi beni sevince boğdu, çünkü benden 10 misli daha fazla para kazanan ekonomistlerin de akıl almaz tahmin hataları yaptığı ortaya çıktı.

Bir başka nedenden daha sevindim, tabii. Bu sayede Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler= GOÜ) ve Türkiye bir süre daha nefes alma fırsatı bulabilir. Dünyaya şöyle bir bakıyorum, hiç bir hikaye yok. Euro-bölgesi’nde 2Ç büyüme %0.3’e geriledi, 3Ç daha beter olabilir. Japonya cenaze, Çin kolunda serum ve kan torbasıyla zor ayakta duruyor. Ama deve yüküyle likidite var ve yatırımcı para kazanmak için kumarhane arıyor. Eğer Fed sonbahar veya Aralık ayında faiz artıracaksa, bu oyun biter. Ama artırabilir mi? Bu makalede gerçekçi bir değerlendirme yapmak istedim. Bu değerlendirmeyi yapmadan, GOP ve Türkiye ekonomisi ve piyasaları faslına giremem bile.

ABD’de ikinci çeyrek büyümesi niye bu denli zayıf ve beklentinin gerisinde çıktı? Tek bir cevabı var. Özel sektör eşşekten düşüp cüzdanını kaybetmiş yolcu kadar moralsiz. Üretmiyor, envanterden satıyor, yatırım yapmıyor, istihdam alarak üretimi sürdürüyor. Ekonomiyi coşan hanehalkı tüketimi ayakta tutuyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Paraanaliz.Com)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.