Atilla Yeşilada – Piyasalar ve ekonomi artık seçimleri fiyatlayacak

Atilla Yeşilada

Biliyorum, ekonomi ve piyasa ile ilgilenen bütün ruhların gözü TCMB PPK ve ABD Fed FOMC toplantılarında, ama bunlarla faniler ilgilensin.

TCMB faiz indirmeye cesaret edemez, bu Cuma günü kesinleşti. Fed de artık sabırlı olmayacak. Zaten, Fed bu ay da sabırlı olmaya karar verirse, bizim için daha da kötü, çünkü ABD para politikası belirsizliği bir ay daha uzar ve ait olduğumuz Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) varlık grubunda erozyonu derinleştirir. Ağır çekimde bir “Taper Tantrum—II” yaşıyoruz, bu kez SGMK değil F/X üzerinde yoğunlaşıyor, ve para çıkışları AMB-QE sayesinde daha mütevazi, ama bekleyin, Fed konuşsun, işler daha da kötüye gidecek.

Eğer Fed süper-şahin açıklamalar yapmazsa, Çarşamba’da sonra artık Türkiye GOP’tan ayrışacak ve sadece seçim fiyatlamaya başlayacak. Bu kez seçim yabancı yatırımcıların da öyle kolaylıkla “nasıl olsa AKP kazanır canım” diyemeyecekleri bir aritmetikle cereyan edecek, HDP’nin parti olarak yarışa katılma kararı AKP açısından bir çuval inciri berbat etti. Belki 2007 seçimlerinden bu yana ilk kez parti ciddi olarak seçim kaybetme tehdidi ile karşı karşıya. Halen olasılığı %20’de olsa AKP’nin yerine bir CHP-MHP koalisyonu fikrine şimdiden alışmaya başlayalım. Ekonomi ve piyaslar açısından bir hükümet değişikliği göğüslenmesi çok güç bir darbe olur ve bizi hem mini-finansal krize hem de resesyona sürükler.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Paraanaliz.Com)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.