Atilla Yeşilada – Türkiye’ye NİYE yabancı yatırımcı gelmez?

Atilla Yeşilada

Sabah sabah kalkıp Bloomberg’i açtım, karşıma RTE’nin sayısız danışmanlarından biri daha çıktı: Mehmet Uçum.

Yeni anayasayı anlatmış. Öncelikle, Atatürkçülük artık yer almayacak. Çok güzel fikir. Bence banknotlardan da kaldırsınlar Ata’nın yüzünü, bütün havalimanları, stadlar ve köprülerden de silsinler ismini. Çünkü AKP onun hatırasını zihinlerden silmeye çabaladıkça, Mustafa Kemal Atatürk bir pop kültürü kahramanı ve direniş simgesi olarak yeniden doğuyor. İşte, AKP’nin gerici ve Şeriatçı zihniyetine karşı kahramanca başkaldıran 300 civarında lise, hepsinin referansı Atatürkçülük.

AKP bir de yok Tahya Kadın, yok Kadife Hatun, yok Sıddık Dede, yok Kavruk Paşa gibi Osmanlı tarihinden süzme sahte kahramanlar bulmaya çalışıyor ya, işte o iyice komik. Gençlik Internet’e girip, biraz deşiyor bu sözde kahramanların altını, bin türlü pespayelik çıkıyor. İki bin yıllık Türk tarihinde zaman aşımına dayanan tek lider Atatürk, sen adını anayasadan çıkartsan ne yazar?

Ama, bu hamlenin bir nedeni var. Yeni anayasaya AKP’den iyice sıtkı sıyrılan fakat DNA’larında Atatürk düşmanlığı yatan eski solcu ve liberalleri EVET oyu vermeye kandırmak. Aynı kolpo Kürtler’e de hazırlanıyor. Artık Barış Süreci yok, bütün eşitlik ve adalet talepleri yeni anayasada cevap bulacak. Yani, yine “YETMEZ ama EVET” numarası sahnelenecek: Bir iki kozmetik insan hakları maddesi ile başkanlık sistemi halka yutturulmaya çalışılacak. Yemez, artık Kürtler Türkler’den ruhen koptu, özerklikten aşağısı kurtarmaz onları.

AKP’nin en büyük hatası, ekonomideki icraatını kendi başarısı sanmak ve herkesin aptal kendisinin ise kurnaz olduğunu düşünmek. Halbuki bono-tahvil getirileri 1871’den bu yana en düşük seviyesinde, onun nemasını yemiş, diplomaside ise tur bindirmişler, kendini önde sanıyor. Rusya’ya gönderilen iyi niyet mektupları da bu aymazlığın bir örneği, turizm geberdi, gıda fiyatları sıfırlandı yani çiftçi evine ekmek götüremiyor, şimdi Putin ile barışılacak. Nasıl? RTE TV karşısına çıkıp özür dileyecek mi? Daha da önemlisi Suriye’de el Nusra’ya verilen destek kesilip Esad’la el sıkışılacak mı? Yok, ama belki Putin yer umudu var.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Paraanaliz.Com)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.