Bağkur’a kayıt olmadığınızdan esnaflığın bir önemi yok

– wp:paragraph –>

Soru: 1967 doğumluyum. 1986’da yazlık bir işletmeden dolayı 3 ay Bağkur’um var. Ama hiç prim ödenmemiş. Ama esnaflık yaptığımın ispati var. 1992’de Kuveyt’te çalışmaya başladım ve 25 yıl hizmet belgem var. Türkiye’de 2012’de 2 ay SSK ve 2015’te de 9 ay Bağkur prim ödemem var. Sigorta girişim hangi tarih sayılır? Ne zaman emekli olurum? ● İshak ÇİÇEK

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Cevap: Bağkur’a hiç kayıt yaptırmamışsanız bugün için 1986’dan Bağkur’a kayıt olamazsınız. Ancak Bağkur’a kayıt yaptırmış da prim ödememişseniz, prim borcundan dolayı sigortalılığınız kayıt tarihiniz itibarıyla durdurulmuş ve prim borcunuz silinmiştir. Ancak bu durumda durdurulan sigortalılık sürenizin primini bugünkü güncel değerleri üstünden ödeyerek, sigortalılık sürenizi tekrar kazanabilirsiniz. Ancak sorunuzdan Bağkur’a kaydolmadığınız anlaşılıyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Sigorta başlangıç tarihiniz 2012 yılıdır. Kuveyt’teki çalışmanızın 8670 gününü borçlanarak priminizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla 2019 yılı içinde 52 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 5070 gününü borçlanarak toplam priminizi 5400 güne tamamlamanız halinde 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte Bağkur’dan emekli olabilirsiniz.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir