Zamanın daha hızlı aktığı algısı ve ekonomik yansımaları!

– wp:paragraph –>

Son birkaç hafta genelinde ve küresel ölçekte yaşanan gelişmeler, ne olup bittiğini anlamak isteyenlere çok şeyler söylüyor! Zamanın daha hızlı aktığı yönündeki algılar güçleniyor; birkaç yıl genelinde yaşanabilecek türden farklı gelişme ve eğilimler birkaç hafta içinde yaşanıp tükenerek, yerini daha farklı ve yeni sürüklenişlere bırakıyor. Her biri, daha hızlı bir şekilde tüketiliyor ve sonlanıyor; yeni başlangıç ve sonlar baş döndürücü bir şekilde birbirlerini kovalıyor. Olunduğundan farklı görünerek birilerini aldatmak, zaman daha hızlı aktığı için giderek olanaksızlaşıyor. Hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağı algısı güçlendikçe güven bunalımı derinleşiyor, bu değişim giderek daha yoğun bir şekilde hissediliyor!

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Dünyayı durdurun inecek var diye bağıran sayısı geometrik bir hızla arttıkça, yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığımız devinim süratleniyor! Bu kez de durumun kısmen farkında olanlar, olamayanları aldatma şansı bulabiliyor; fakat aldatanlar da, koşullar hızla değiştiği için amaçlarına ulaşamıyor! Kısa vadeli gelişmeleri algı operasyonları için kullanmak üzere ava çıkanlar, av olmaktan kurtulamıyor! Gündem yaratmaya çalışanlar, gündem olmaktan kurtulamayacak gibi görünüyor! Canı çok yananlar renk vermemeye çalışsa da, olumsuz sürprizlerin sayısındaki artış çok güçlü istikrarsızlık mesajları taşıyor. Zamanın hızlanması hesapları bozuyor!

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Son iki hafta içinde para otoritelerinin faiz düşürme konusunda arayışları, anlatmaya çalıştığımız süreçler açısından ilginç bir örnek oluşturuyor. Küresel düzeyde ekonomik beklentiler olumsuzlaşıyor; ağırlaşmış sorunların yaygın ve durgunlaşma yönündeki beklentilerin güçlendiği dönemler, riskten kaçınma paniği açısından özellikle çok tehlikeli sayılıyorlar. Siyasilerin elinden pek bir şey gelmediği ve hatta sorunları ağırlaştıracak türden özel ihtiraslarından vazgeçemedikleri için, risk taşıyanları sakinleştirme görevi para otoritelerine kalıyor. Para otoritelerinin yapabileceklerinin, artık sakinleşme için yeterli olamayacağı dönemlerin kapıyı çalmakta olduğu algısı sıkıntı yaratıyor! ABD para otoritesi başkanını, duymak istedikleri şeyi söylemediği ve algı operasyonlarını daha net destek vermediği için eleştiriyorlar; söz konusu kesimlerin, büyük kayıplar sonrasında kendilerini eleştirmek zorunda kalacağı günler çok uzakta olmayabilir!

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir