Başka firmaya ait araziyi Volkswagen’e nasıl teklif ederim

Vahap Munyar

BU ayın ilk haftasında Franfurter Allegemeine Zeitung (FAZ) muhabiri Christian Geinitz, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut’tan randevu istedi:

  • Volkswagen’in Türkiye’de otomobil üretmek üzere yatırım planı konusunda elimde bazı bilgiler var. Sizinle bu konuyu konuşmak istiyorum.

Ermut, randevuyu verirken çerçeveyi çizdi:

  • Benden detay bilgi vermemi beklemeyin. Size Yatırım Ofisimizin Almanya’dan ülkemize yatırım çekme konusundaki çalışmalarını anlatabilirim.

Geinitz, elindeki bilgiler ışığında sorularını yöneltti, Ermut yanıtlara şu mesajla girdi:

  • Volkswagen Grubu’nun ülkemizdeki satışları ilk 5’in içinde. Ama ülkemizde üretimi yok. Sokaktaki vatandaşa da sorsanız VW’nin ülkemizde yatırım yapmasını ister. Biz de böyle bir yatırımı bekliyoruz.

Yatırım Ofisi’nin şu ilkesini yineledi:

  • Biz yatırımcılarla görüşmeler konusunda mahremiyete dikkat ederiz. Belirli bir aşamaya kadar yatırımcı ismi dahi vermeyiz.

Ardından Alman şirketlerin Türkiye’ye bakışına ilişkin gözlemini paylaştı:

  • Alman şirketlerin yatırım kararları çok fazla politik ilişkilerden etkilenmiyor. Alman şirketlerin ülkemize bakışında önemli iyileşme sinyalleri alıyoruz.

VW için de şu beklentisini dile getirdi:

  • VW’nin ülkemizi sadece pazar değil aynı zamanda üretim üssü olarak da görmesini istiyoruz.

Geinitz, VW’nin 1.3 milyar Euro’yu bulacak yatırım için Bulgaristan veya Türkiye’yi düşündüğüne ilişkin söylentiyi aktarıp, sordu:

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.