Memurluğu bırakanlar da emeklilikte ikramiye alabilir

Okan Güray Bülbül

Çalışma hayatına memur olarak başlayıp, işçi olarak devam eden ve bu şekilde emekli olan kişilere iyi haber… İstifa sebebiniz uygunsa, memur olarak çalıştığınız süreler için emekli ikramiyesi alabilirsiniz.

1- SORU: 1973’te memur olarak göreve başladım. 1988’de istifa edip, sigortalı işe başladım. 1995’te işçi olarak emekli oldum. SGK, bir ücret alamayacağımı bildirdi. İkramiyemi nasıl alabilirim? (Halil Toklu)

İSTİFA NEDENİ ÖNEMLİ

CEVAP: Çalışma hayatına memur olarak başlayan, sonra işçi olarak çalışmaya devam eden kişiler, emekli olacakları zaman memur olarak geçirdikleri süreye ilişkin ikramiyelerini alabilirler. Ancak bunun için memuriyetten ayrılma nedeni 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi uyarınca kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için gerekli nedenlerden birisi olması gerek. İstifa nedeniniz 15 yıl, 3.600 gün şartını tamamlamış olmak nedeniyle veya askerlik görevi nedeniyle gerçekleşmişse bu durumda ikramiye alabilirsiniz. Bunu ortaya koyacak belgelerle SGK’ya başvurmanız gerekir.

SSK’LILAR DAHA AVANTAJLI

2- SORU: 01.03.1963 doğumluyum. Halen ticaret sicil kaydım devam ediyor. Emeklilik için ticaret sicilim devam ederken emeklilik maaşında düşüklük olduğunu duyduk. Bu konuda bize fikir verebilir misiniz? (Osman Altınpınar)

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.