Kazım Çiloğlu – Başkanlık ve anayasa, tüm sorunların üzerine çöktü!

Kazım Çiloğlu

Ekonomide yaşanan önemli açmazlar, başkanlık ve yeni anayasa çalışmaların hızlanması ile gündemden uçtu gitti…

Sanırsınız ekonomide hiç sorun yok ve birkaç teşvik paketi ile her şey düzene girdi!

Gerçek öyle olsa idi, tıpkı önceden olduğu gibi, duyarlı dolar mevduat sahipleri döviz bürolarına koşar, döviz bozdurur ve bu durumda da, dolar 3,25 hatta otuzlara kadar çıkmazdı elbette…

Bir yandan dolar bu seviyelere tırmanırken, enflasyonda ise aşağı yönde bariz bir yönelme görünmezken, hala faizlerin indiriminden bahsetmek ve ümit etmek, en büyük ‘’eko-yanılgı’’ olsa gerekir…

Ayrıca piyasada görülen faizlerden, ülke yurttaşlarından yüzde 15 stopaj kesildiğini bilmiyormuşuz gibi!

Yıllık sekiz hatta çok daha yukarıda sonuçlanacak bir enflasyona, 7 diyelim!

Bundan stopaj vergisi çıkarıldığında, net faiz 5,95 geliyor…

Birde gerçek tüketici ve üreticinin bizzat ve zorunlu ve olmazsa olmaz kullanım mallarında ki gerçek enflasyona göre kıyaslarsanız? Bu faizlere yüksek demek bir yana, negatifin negatifi dersek, çok daha doğru olmaz mı?

Bu durumda tüm siyasi, sosyal ve ekonomik sorunların, hatta OHAL uygulamalarından oluşan toplumsal bıkkınlık ve sıkıntılara, ortak bir ümit ışı ya da bu sorunlara çözüm olarak gösterilecek bir dayanak noktası gerekli idi ve bu gündem maddesi(!)üzerine düşeni çok iyi yapmayı başardı!

Toplumu ne kadar oyalar ve etkisi sürer bilemeyiz ama bir yıllık bütçemizin tartışmalarının, hiç gündeme gelmemesi ve medyada yer almaması bile, yeteri bir başarıdır…

Dolar, altın ve faizler elbette kendini korumayı bilir de, esas bunlara sahip olanların, onları bir birine dönüştürürken, akıllı olmalarıdır.

Şu an için ise bu değişiklikler hiç de akıllı bir durum olmasa gerek!

Borsa ilerisi için bilinen ve devamlı takip edilecek kağıtlar için de, çok güzel alım fırsatlarına gebe, keza tahvil ve bono tarafında da, vade sonunu beklemeden, erken satışta değil, ikinci elde, yüksek faizli kağıt alımı için, fırsatlar da gözükmektedir.

Gene BİS’de, endeks bazında değil de, güvenilir kağıtların, değer düşüş alt sınırlarına göre, azar, azar alımlarla, paçal yapılarak, ileriye yönelik, orta ve uzun bir dönem içinde alım yapılabilinir.

Hiç kuşkusuz ve özellikle tahvil, bono ve BİS de yapılacak yatırımlara, acil ve zorunlu nakit ihtiyaçlarınızı katmanız ve ayrı tutmamanız ve de sizi zararına satışa da yöneltebileceğini de(!)unutmamanız gerekir.

Elbette bu daha ziyade, küçük ve deneyimsiz yatırımcıları kapsamakta olsa da, büyük yatırımcılarında bu tür ve kronikleşen hatalara düştüklerini unutmamalıyız…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.