Bir türlü gelmeyen bayram

İbrahim Kahveci

Adı ‘Kamu Özel İşbirliği – KÖİ’ projeleri ama sanırım ortada işbirliğinden ziyade başka şeyler de var. Kamusal malların kamu tarafından yapılması gerektiğini ilerleyen yıllarda çok daha iyi anlayacağız.

Rahmetli Turgut Özal zamanında devlet tarafından yapılan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (FSM) uzun bir bakıma alındı. Köprünün 4 şeridi ulaşıma kapatıldı. Rahmetli Süleyman Demirel zamanında yine devlet tarafından yapılan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü de trafiği kaldırmıyor.

Yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ekrem İmamoğlu özel sektöre yaptırılan KÖİ projelerinden Avrasya Tüneli ile Yavuz Selim Köprüsü ve yollarında FSM’deki bakım sürecinde geçiş ücreti fiyatının indirimi talebinde bulundu.

Ulaştırma Bakanlığı ise kabul etmedi.

Şimdi bir hatırlatma yapmak durumundayım:

Geçen yıl 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde özel sektöre yaptırılan köprü ve otoyollar yine tartışma konusu olmuştu. O tartışma konuşmalarından bazı bölümleri aktarmak istiyorum:

Cumhurbaşkanı Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Haziran 2018 konuşması:

“Ne diyor, onun şöyle ücreti var, bunun böyle ücreti var. Kardeşim öyle veya böyle sen işine gelen köprüden geç. O pahalı olandan geçme, onu biz özel sektöre yaptırdık, bu kaynakların çeşitlendirilmesidir. Parası olan özel sektörün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçer, diğerleri diğerlerinden geçer.”

Cumhurbaşkanı Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Haziran 2018 konuşması:

“Devletin köprüleriyle, kamu özel ortaklığı ile yapılmış köprünün ne demek olduğunu bunlar anlamaz. Şu anda bayramda devlete ait köprüler yollar ücretsiz dedik dimi. Çıkmış, ‘Demirel ve Özal’ın yaptıkları bayramda bedava Erdoğan’ın yaptığı ücretli’ diyor. İnşallah bir daha ki bayrama başka bir formülle inşallah onları da ücretsiz yaparız.”

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.