Enflasyondaki bu gidişle TCMB faizde 4X4 yapar

Abdurrahman Yıldırım

Yılın ikinci yarısında enflasyonun daha düşecek olmasının vereceği avantajla Merkez Bankası 4 toplantının dördünde de, politika faizini birer puan birer puan indirime gidebilir.

Enflasyon haziranda 3 puanla sert geriledi ve yıllık yüzde 15.72’ye indi. Yılın ilk yarısında birikimli tüketici enflasyonu yüzde 5’te kaldı.

İkinci yarıda buna yakın bir gerçekleşme olursa yılı yüzde 10’la kapatırız. Ancak biliyoruz ki, bu zor. Yapılmayan kamusal zamlar yürürlüğe giriyor. Bu zamların etkisiyle temmuz ayı enflasyonu yüksek çıkacak.

YÜKSEK OYNAKLIK DÖNEMİ

  • Haziran ayında baz etkisi ve gıda fiyatlarındaki düşüşle aşağı yönde başlayan sert hareketler temmuzda yukarı yönde, ağustosta aşağı yönde, eylülde 6.30’luk enflasyonun endeksten çıkmasıyla tek haneye inerek, ekimde de tek hanede kalarak devam edebilir.
  • Kasımdan itibaren baz etkisi avantajı tersine dönecek ve bu kez enflasyonda sert yükselmeler olabilecek. Kısaca haziranda enflasyonda başlayan yüksek oynaklığın yıl boyunca sürmesini bekliyoruz.

YILI DAHA DÜŞÜK DÜZEYDE KAPATABİLİRİZ

  • Yüksek oynaklık dönemi ardından ve yapılacak kamusal zamlara rağmen yıl sonu itibariyle enflasyon bugünkü düzeyinin biraz daha aşağısında olacak gibi.
  • TCMB de enflasyonu yıl sonunda yüzde 14.6 tahmin ediyor. Bunun biraz altında yüzde 12-13 civarında bir gerçekleşmeyi öngörüyoruz.

ENFLASYON DÜŞÜŞÜNÜN NEDENLERİ

  • Bunun da dört nedeni var. Birisi baz etkisi ki, ekim ayına kadar enflasyonun düşüşüne yardımcı olacak.
  • İkincisi taze meyve sebze fiyatlarının bu yıl beklenenden daha fazla düşmesi.
  • Üçüncüsü de döviz kurundaki kabarmanın şimdilik durması ve yaz aylarının pozitif koşulları altında sakin seyrini sürdürmesini beklememiz. Buradan kısa vadede enflasyona bir baskı gelmeyebilir.
  • İç talebin durgun seyretmesi de mal ve hizmet fiyatlarını artırmayı zorlaştırıyor.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.