Borsa Beklemede

Yaşar ERDİNÇ

Dün ikinci seans başında verdiğim yorumda belirttiğim üzere dünkü açılış sonrasında 80 bini gören endeks en düşük 78.500 seviyelerine kadar geriledikten sonra, ikinci seansın ortalarında gelen alımlarla 79.235 seviyesinden kapandı.

Yaklaşık 1500 puanlık geri çekilme sonrasında bir miktar alım geldi, fakat bu alımlar geçen haftanın alımları kadar güçlü değildi. Bugün sadece öğlene kadar seans yapılacak. Dünkü hareketler sonrasında dengeli bir seyir izleyebiliriz.  Dolar/TL kuru bu sabah 2.2315 seviyelerinde bulunuyor. ABD endekslerinden dow endeksi yüzde 0.07 yükseliş yaparken S&P500 endeksi günü yüzde 0.15 düşüşle kapattı. ABD vadelileri bu sabah yüzde 0.12 yukarıda bulunuyorlar. Asya cephesinde Çin yüzde 1.60 yukarıda bulunurken, Japonya yüzde 0.46 aşağıda bulunuyor. Diğer Asya borsalarında ise genelde karışık bir seyir var. MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksi dün yüzde 0.67 değer kaybetti.

Teknik olarak bakıldığında, endeksin yükseliş trendinin bozulduğunu söylemek zor. Günlük grafiklerde durup dinlenme modu hakim. Tabi ki FED’in toplantı sonuçlarını bekleyen bir piyasa var. Şu ana kadar FED’in geri adım atabileceği beklentileri bizim piyasalarımızı olumlu etkiledi Şimdi ise bu beklentilerin ne kadar doğru olup olmadığının sonucu beklenecek. Endeks bugün açılışta yine yukarı yönlü bir açılış yapabilir ama sürükleyici ve güçlü bir yukarı trend olasılığını zayıf görüyorum ve 78.750 ile 79.750 aralığında dalgalanan bir endeks bekliyorum.  Dünkü satış baskısını bugün göreceğimizi zannetmiyorum. Fakat FED kararı sonrasında perşembe sabahı çok sert hareketler görebiliriz. Bu konudaki senaryoları ve piyasaların hangi senaryoya karşı nasıl davranabileceğini bugün gazetesindeki köşemde yazdım (okumak için tıklayınız). Herkese bol kazançlı bir gün olması dileğiyle… Tüm okuyucularımın Cumhuriyet Bayramını candan kutluyorum.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.