Borsa-Dolar ve Seçimler

Yaşar ERDİNÇ

Dün borsa açısından kötü bir gündü. Endeks düşüşünü devam ettirdi ve yüzde 1.44 düşüşle 84.567 seviyesinden kapandı. Dolarda ise yükseliş sürüyor.

Bu sabah itibariyle 2.62 seviyesine yaklaştı. Bu şartlar altında genellikle uzman yorumları da olumsuz döndü. En azından kimse artık endeksin 92-93 bine gideceğinden bahsetmiyor. Şu an için temel soru endeksin nereye kadar düşüp nereden döneceği.

Bugün ABD’den dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi ve birçok önemli veri daha gelecek. Yeni ev satışları, tüketici güven endeksi, Case-Shiller konut fiyat endeksi, Richmond ve Dallas FED imalat sanayi endeksleri de diğer açıklanacak veriler olup, saat 15:30’da Dayanıklı tüketim malları siparişleri ile başlıyoruz ve saat 16:00 , 16:30 ve  17:00’de diğer veriler var.  Bu saatlerde piyasalar stresli olacaklardır. Her açıklanacak veri ani hareketler yaratacaktır ama en önemli verilerin dayanıklı tüketim malları siparişleri olduğunu düşünsem de, bugün açıklanacak verilerde piyasayı en fazla etkileyecek olan, beklentilerden en fazla sapma gösterenler olacaktır. Bunların da hangileri olacağını bilmemiz mümkün değil.

Şu an gelişmekte olan ülkelerin paraları dolara karşı değer kaybediyor. Dolayısıyla TL de değer kaybediyor. Bu sırada bizim seçim stresi belki biraz daha fazla olumsuz etki yapabiliyor. Bu aşamada dolar 2.61 seviyesini yeniden yukarı kırdığı için yeni hedefi 2.6450 civarı olacaktır. Fakat yeniden 2.6050’nin altına düşmesi durumunda destek seviyesi 2.5850 olup, bu olasılığı düşük görüyorum. Dolayısıyla daha önce dolar almış ve bekleyenler beklemeye devam edebilirler.

Borsaya gelince, dünkü düşüşten sonra, bugün ABD’den ters bir haber gelmezse endeks 84 bin civarında deste arayacaktır ama asıl güçlü desteğin 83.500 olduğunu belirtelim. Buralara gerilerse alım yapılır mı? Eğer seçimden sonra koalisyon çıkmayacağını düşünüyorsanız alım yapılabilir. Eğer koalisyon olacağını düşünüyorsanız alımı seçim sonrasına bırakmak gerekir. Eğer bu olasılıklara yüzde 50-50 olasılık veriyorsanız, paranızın yarısını hisseye yatırım yarısını nakit tutabilirsiniz.

Yalnız şunu da söyleyeyim ki; koalisyon konusu borsayı sadece bir haftalığına etkileyecek bir olaydır. 1995’in Kasım ayında Refah partisi, birinci parti çıktığında ve koalisyon konusu gündeme geldiğinde borsa pazartesi sabahı yüzde 10 düşmüş ama bir hafta içinde Tansu Çiller ile rahmetli Erbakan’ın anlaşması ile koalisyon kurulmuş ve borsa izleyen bir yılda yüzde 200’den fazla  prim yapmıştı. Ama seçim öncesinde Erbakan ile koalisyon kurar mısınız? sorularına “Asla ve kat’a kurmam” demişti. Dolayısıyla şu an asla koalisyon olmam diyenler koltuğun cazibesini görünce değişeceklerdir ve koalisyon illaki kötü bir şey olmayabilir. Önemli olan ekonominin iplerinin kimlerin elinde olacağı ve ekonomik programda ne tür değişiklikler olacağıdır.

Herkese bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

“Borsa-Dolar ve Seçimler” ile ilgili 1 yorum

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.