Borsa Pozitif Ayrışıyor, Dolar Tedirgin…

Dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı basın toplantısında orta vadeli programı (OVP) açıkladı. 2016’da büyüme beklentisi yüzde 4.5 olurken 2017 ve 2018’de yüzde 5 büyüme hedeflenmiş durumda.

2016’da yüzde 7.5 enflasyon bekleniyor. Mehmet Şimşek Avrupa’da basılan paralardan oldukça umutlu ve ileriki zamanlarda Avrupa’daki parasal genişlemenin olumlu etkilerinin görüleceğini söylüyor. OVP’yi çok iyimser buldum. Mart ve Nisan aylarında FED’in yapacağı toplantılardan önce yeniden ciddi stresler yaşanabileceği unutulmamalı.

Dün FED üyesi Dennis Lockhart sıkılaştırma tarafında olduğunu söyleyince dolar diğer paralara karşı değer kazandı. Kürsel piyasalardaki satış baskısının ABD ekonomisi için bir risk oluşturmadığını söyledi. Yani borsalar düşebilir ama sıkılaştırma yapmanın bir sakıncası yok demeye getirdi. Bu yüzden dün ABD borsaları düşüşle güne başladı ve dow endeksi gün içinde yeni dip seviyeleri gördükten sonra, yüzde 0.32 yukarıdan kapandı. S&P endeksi de günü yüzde 0.09 yukarıdan kapanış yaptı. Çin borsası da yüzde 0.20 yukarıdan kapattı. Uzun bir düşüş sürecinden sonra Çin’in düşüşünün bir nebze durması, stresi bir miktar azalttı.

Dolar/TL kuru bu sabah 3.0465 seviyelerini gördükten sonra şu an geriliyor ve 3.0360 civarında bulunuyor. Dolardaki hareket Türkiye’Ye özgü bir şey değil. Dİğer GOÜ para birimleri de benzer şekilde değer kaybediyorlar. Küresel stresin yaratığı bir sonuç diyebiliriz.  Dolar bir süre daha 3.00 ile 3.07 aralığında kalmaya aday gesiörünüyor. Fakat 3.01’in altına eğer setr gerileme olursa, yeniden 3’ün altına düşebilir. Bu aşamada hala dolar için endişe duymak gerektiğini düşünmüyorum ama Mart ve Nisan aylarında çok dalgalı günler yaşayabileceğimiz gibi, 3.07’nin üzerine ataklar da görebiliriz.

Borsaya gelince dün genelde olumluydu fakat seans sonuna doğru dış borsalarda ve özellikle de ABD endekslerindeki düşüş nedeniyle satış gelmişti. Bu sabah açılış sonrasında yukarı hareket görüyoruz. Dün 71.048 seviyesinden kapanan endeks, şu an 71.500 civarında bulunuyor.

BIST-100-12-01-2016

borsa karsilastirma2

Hacim fena değil. Borsamızın diğer borsalardan bu hafta pozitif ayrıştığı yukarıdaki grafikte gösteriliyor. Tahminen bugün endeks 70.700 seviyelerini destek yaparak 72 bini yukarı zorlayabilir. Daha önce de belirttiğim üzere 70 bine ile 71.500 aralığındaki aşağı ve yukarı hareketlere çok fazla anlam yüklememek gerekir. Bu aralıkta çok fazla al-sat yapmak zarar verir. Endeksin gelecek haftadan itibaren 72 bini yukarı kırıp 74 bine doğru hareket etmesini bekliyorum. Bu şekilde düşünmemin sebebi, ABD’de ve Avrupa’da borsaların önemli desteklerini kırdıktan sonra düşüşlerinin sonuna yaklaşmış olmalarıdır. Hatırlarsanız daha önceki yorumlarımda Ocak ayının ilk  2 haftasını görmeliyiz diyordum. Çünkü ABD ve Avrupa’da önemli destekler kırılabilirdi ve nitekim kırıldı ama biz en azından 70 bin altında kapanış yapmadık. Bu önemlidir. Bu yüzden önümüzdeki 2 haftanın daha iyi bir performans sergilemesini bekliyorum. Ama yine de dış piyasalarda olacak sert düşüşler ve yeni stresler eğer endeksin 68.800 civarnda veya altında kapatmasına sebep olursa 63-65 bin aralığına kadar düşüş olacağı unutulmamalı.  Bugün FED Başkan yardımcısı Fischer konuşacak. O’nun da faiz artırımından yana olduğuna dair bir konuşma yapması gün içinde yeniden satış baskısı yaratabilir.

Hepinize bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir