Borsa’da Artış Trendi Nereye Kadar Devam Eder?

Yaşar ERDİNÇ

Dünden bu yana herkes bu soruyu soruyor. BIST nereye kadar gider?

Bu soruyu soran herkes kaybetmeye aday yatırımcıdır. Bu soruya cevap vermeye kalkan herkes büyük olasılıkla yanılacaktır. Yazımın başlığı her ne kadar böyle olsa da bu soruya cevap veriyor gibi yapıp cevap vermemek en iyisidir. Ama daha da önemlisi bu tür durumlarda hangi sorunun sorulmasının daha mantıklı olacağını anlatmaktır. Bu tür bir yaklaşım finansal okur yazarlığın gelişmesine katkıda bulunur. 73 binden başlayan yükseliş öncesinde eğer pozisyon alanlar varsa, yani 71 bine kadar düşse dahi ben kademeli pozisyon artıracağım diyerek alt kademelerden alım yapan birine pozisyonunu genel olarak koruması ve bozmaması gerektiğini zaten yazmıştık. Ama birçok beyin dibi yakalamaya çalıştığı için endeks aniden yükseliş yaptığında ve kağıtlar 3-4 kademe yukarı gittiğinde beyinden gelen otomatik mesaj alım yapmanızı engeller. Bu mesaj “pahalandı” mesajıdır. Çünkü 20 dakika önce 5.40’da olan kağıt  eğer 5.44’den işlem görmeye başlamışsa, “5.40’dan almadım şimdi 5.44’den alınır mı?” der. Böyle söylemesinin nedeni de bilinçaltındaki yeniden düşüş başlayacak korkusudur. Hep derim; “Alırken aşağı, satarken yukarı bakmayın.”

Aslında bugün de böyle bir gün. Endeks dün sert bir yükseliş yapmış ve “nereye kadar gider?” sorusu aslında “alım yapamadım ama bari bundan sonra alayım. Sen bana nereye kadar gideceğini söyleyiver” şeklindedir. Bir bakıma alım yapmayanlar için stres artıyor. Eğer endeks 300 puan daha yukarıda açılırsa ve ardından alımlar devam ederse bir noktada “ya herro ya merro” diyerek yatırımcı alıma geçer. Belki de 3-5 kademe daha yukarı fiyatları görür ama yatırımcının satma hedefi olmadığında başarılı bir trade olmaz.

Dikkat ederseniz bugünkü yazımda, piyasa dinamiklerden değil, yatırımcının kafasındaki sorulardan ve daha doğrusu yatırımcı psikolojisinden bahsediyorum. Çünkü bu aşamadan sonra psikoloji öne geçti. Dün 60 dk’Lık grafiklerde iki tane 60 dakikada arka arkaya 130-150 milyon lot işlem miktarları ile endeks 79 binin üzerine geçti. Yükseliş ani ve kısa sürede oldu. Bir yatırımcının alıma geçmesi için 77.500 – 80.500 aralığında fiyatların dengeye gelmesi ve herkesin buna alışması gerekiyor. Belki haftaya 2-3 gün daha işlem olduktan sonra, 78 bin destek olacak, insanlar buna alışacak ve bir gün önce 78 binden alım yapmadıkları halde, alım yapmaya meyilli olacaklar ama son günlerdeki hızlı yükselişler hızını kaybedebilecektir. İşte ben böyle bir hareket bekliyorum. Endeksin bir anda aşağı dönüp yeniden düşüş trendine girmesi olasılığı düşük. Ama 79 binin üzerinden aşağı yönlü düzeltmeler yapması normaldir. Kritik seviye 77.000-78.000 aralığıdır. Bu aralığa kadar gerileme normaldir. Bu sabah dış piyasalara baktığımızda ABD’de bir doktorun ebolaya yakalanması nedeniyle ABD vadelileri yüzde 0.20 aşağıda bulunurken, Asya cephesinde karışık bir görünüm var. ABD borsaları yüzde 1.20’nin üzerinde prim yaptığı için bu piyasalar güne olumlu başladı ama sonra ebola haberi bir miktar satış getirdi. Dolar/TL kuru dün en düşük 2.23 seviyelerini gördükten sonra bugün 2.2378 civarından işlem görüyor.

Borsanın düne göre biraz yükselişle açıldıktan sonra kar satışlarını görebiliriz. Bugün için yön konusunda bir tahminim yok. Kağıt bazında hareketlere odaklanmak daha anlamlı. Yükselişe katılmayan kağıtlarda hareketlenmeler olabilir. Çünkü bu tür zamanlarda borsa geneli yatay seyretse de kağıt bazında hareketler dikkat çekecektir. Banka hisseleri genel olarak düne göre daha sakin olabilir.

NOT: Bugün saat 14:30’da ara yorum vereceğim….

“Borsa’da Artış Trendi Nereye Kadar Devam Eder?” ile ilgili 1 yorum

  1. Borsada işlem yapan kişilerin Sn.Yaşar Erdinç’in bugünkü yazısının çıktısını alıp duvarına asması gerekir.Ders niteliğindeki yatırımcı psikolojisini tanımlayan yazı için teşekkürler…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.