Borsaya körfez akını

– wp:heading {“level”:4} –>

Temmuz ayında borsaya Birleşik Arap Emirlikleri’nden 18 milyar TL geldi. Sayısı 23 olan Birleşik Arap Emirlikleri yatırımcısının portföy değeri 2 milyar TL’den 20 milyar TL’ye yükseldi.

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Borsa İstanbul’da mayıs ayından bu yana başlayan yükselişte yabancıların hayli etkili olduğu gözleniyor. Alımlar temmuz ayında da devam etti. Bu sürede en fazla dikkat çeken artış ise Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli yatırımcılardan geldi. BAE merkezli yatırımcıların 2 milyar TL olan portföy değeri 18 milyar TL artırarak 20 milyar TL’ye çıktı. Bu ülkeden net bir şekilde nakit girişi yaşandığı gözleniyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) verilerine göre, Borsa İstanbul’da portföyü olan yabancı yatırımcılardan en yüksek paya sahip olan ilk 10 ülkenin portföy değeri mayıs ayında yılın en düşük seviyelerine gerilerken Haziran ayında 155 milyar TL’ye, Temmuz’da ise 181 milyar TL’ye yükseldi. Temmuz ayında 9 ülkenin portföy değerindeki ortalama artış yüzde 7 olurken, Birleşik Arap Emirlikleri’nin portföy değeri yüzde 812 oranında artarak 20 milyar TL’ye yükseldi.

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

ABD’li geri mi dönüyor?

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

ABD ile yaşanan S-400 krizi Türkiye’ye gelen yatırımcı sayısında da dalgalanmalara yol açabiliyor. ABD’li yatırımcı sayısı şubat ayından mayıs ayına kadar azalma gösterirken sonrasında yükseldi. Şubatta 1.255 olan yatırımcı sayısı mayısta 1.223’e geriledi. Temmuz ayındaysa şubat ayını henüz yakalamasa da 1.235 seviyesine çıkmış bulunuyor. ABD merkezli yatırımcıların Türkiye’deki portföy değerinin de arttığı gözleniyor. ABD’li yatırımcıların mayısta 62 milyara kadar gerileyen portföy değerleri haziranda 67 milyar TL’ye, temmuz ayında ise 70 milyar TL’ye yükseldi.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir