Bu krediyle konut alınır, elini çabuk tutanlar kazanır

Abdurrahman Yıldırım

Kredi ile konut almanın sihirli formülü aylık yüzde 1 veya onun altındaki faiz oranıdır. Kredi kullanıcılarını ancak böyle bir oran harekete geçirebilir. Çünkü konut hane halkının en büyük harcaması ve yatırımıdır. Uzun vadeli bir kredidir. Faiz oranları ne kadar yüksekse kullanılan anapara o oranda büyümekte ve geri ödeme taksitleri yüksek olmaktadır…

Kamu bankaları konut kredi faizini piyasa faizlerinin yüzde 60’ı düzeyine, aylık yüzde 0.99’a indirdi. Vade de uzatılarak 15 ve 20 yıla çıkardı.

Kredi ile konut almanın sihirli formülü aylık yüzde 1 veya onun altındaki faiz oranıdır. Kredi kullanıcılarını ancak böyle bir oran harekete geçirebilir.

Çünkü konut hane halkının en büyük harcaması ve yatırımıdır. Uzun vadeli bir kredidir. Faiz oranları ne kadar yüksekse kullanılan anapara o oranda büyümekte ve geri ödeme taksitleri yüksek olmaktadır.

-Zaten yüksek faiz oranları ile bir kredi piyasasının geliştiği de görülmedi. Bu açıdan faiz oranlarının düşmesi ve bu düşüşün doğal yollardan, kalıcı bir biçimde olması için, enflasyonun da düşmesi gereklidir. Son yıllarda gerçekleştirilemeyen ise enflasyonun düşürülmesidir.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.