Bütün iyimserler neden tasalandı?

– wp:paragraph –>

Küresel ölçekte, olumsuzlaşmakta olan eğilimleri durdurmak veya terse çevirmek amaçlı finansal hesapların telafi edilemeyecek şekilde bozulduğu bir haftayı geride bıraktık. ABD para otoritesi Açık Piyasa İşlem Komitesinden çıkan karar ve hemen sonrasındaki basın toplantısında şekillenen açıklamalar bu sonuçta etkili oldu. 2018 yılının son çeyreğinde filizlenen yeni iyimserlik tohumları, temmuz ayının sonunda don yedi ve böyle olmayacağı varsayımına dayalı hesaplar çöküş için sıraya girdi! Yaratılmaya çalışılan risk alma çılgınlığı ergenliğe eremeden rahmetli oldu!

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Sermaye hareketlerinin çeşitlenerek artacağı, buna paralel olarak faizlerin gerileyeceği ve gelişen ekonomilerin yeniden canlanacağı yönündeki senaryolar bir anda önemini yitirdi. Gelişen ülke para otoritelerinin, mali sistemlerinin ve siyasilerin hesapları şaştı; renk vermemeye çalışsalar da oluşan boşluğun nasıl doldurulabileceği ve bir şeylerin yapılamaması durumunda yaşanacaklar tüm algıları olumsuzlaştırdı. Para otoritelerinin alacakları kararlar ile en azından çoğunluğu sakinleştirebildiği dönemlerin mazide kalmış olması yönündeki olasılıklar güçlendi!

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Farklı kesimlerin anlayış beklediği fakat benzer bir tavrı sergileyemediği, bu farklı kesimlerin ortak paydasının hızlanarak küçüldüğü ve hatta bunlar arasındaki çıkar çatışmalarının büyüdüğü koşullarda para otoriteleri de beklenmedik türden tavırlar sergileyebiliyormuş! Yönlendirilenlerin, farklı talepler ile yönlendireni yönlendirme çekişmesi ciddi bir sistemik risk anlamı taşıyor olabilir! Küresel borç toplamının sadece son yirmi yıl içinde üç katı büyüklüğe ulaşmasındaki diğer sorumluların tehditleri, artık işe yaramıyor ve gelişmeler kontrol dışına taşıyor olabilir!

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Sonuçta finansal akım ve eğilimlere ilişkin küresel beklentiler, Perşembe akşamı dramatik bir değişim yaşadı! Riskten kaçınma eğiliminin daha belirleyici olacağı bir dönemin perdesi indi. Eski hesabı yamayarak yola devam etmek dışında seçenek bulamayanların çaresizliği, geleceğe yönelik algıları iyice olumsuzlaştırdı!

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir