Büyüdük mü?

Çetin Ünsalan

Rakamlar, istatistikler ve siyasetçiler ne derse desin, bence en güzel sağlamayı kendi kendine yapın. Şu soruyu sorun kendinize: Gerçekten büyüdük mü? 2018 yılı rakamları size ne anlatıyor bilemiyorum. Ama sizce yüzde 7,3 büyüme rakamının açıklandığı 2017’de büyüdük mü?

Sadece dolar bazında TL’nin 3,5’dan 5 ve üzeri seviyeye gelmesiyle yüzde 60 küçüldüğümüz, fakirleştiğimiz ve TL bazında ekonomimizin maliyetinin arttığı zaten ortada. Bunun dışında her kafadan bir ses çıkıyor. Sizi büyüdüğümüze ikna etmeye çalışıyorlar.

Elbette vatandaş olarak sizin de aklınız karışıyor. O zaman sağlamayı kendi kendinize rahatlıkla yapabileceğiniz soruları paylaşalım.

Mesela bir önceki yıla göre sofranızda daha çok çeşit bulundurabiliyor musunuz? Etten peynire, ekmekten suya kadar maliyetleriniz ile gelirleriniz arasındaki mukayeseyi yapmanızı öneririm.

İş insanısınız diyelim. Bir önceki yıl ile 2018 senesinde yaşadıklarınızın muhasebesini yapın. Maliyetlerinize ne kadar yetişebiliyorsunuz? Ödemelerinizi rahatlıkla yapabiliyor, alacaklarınızı tahsil edebiliyor musunuz?

Hammadde ya da girdi ürünlerinizi temin ederken zorlanıyor musunuz? Satışlarınız arttı mı bilmiyorum ama, mizan yaptığınızda kazancınız arttı mı? Gizli iflas gerçeğini yaşıyor musunuz?

Çocuğunuz okula giderken harcamalarını rahatlıkla karşılayabiliyor, cebine de harçlığını endişesiz bir biçimde koyabiliyor musunuz? Son yıllarda kredi borçlarınızın ödemesinde problem mi yaşıyorsunuz, yoksa bırakın ödeme sıkıntısı çekmeyi gönül rahatlığıyla ödeyebileceğinize inanarak değil, bilerek kredi kullanabildiniz mi?

Son bir yıl içerisinde mağaza kapattınız mı? AVM’lerde ya da caddelerde elde ettiğiniz kazanç ve rafınızdaki malın değeri size zenginlik mi getirdi; yoksa fakirleştiniz mi?

Eşinizi, sevgilinizi ya da çocuklarınızı alarak, dışarıda yemek yiyebiliyor; sinemaya, tiyatroya ya da bir sergiye gidebiliyor musunuz? Bunları yaparken ortaya çıkan maliyetler ne? Cebinizden daha çok mu para çıkıyor; yoksa geliriniz bunları karşılamaya yetti mi?

Bırakın doların, borsanın ya da faizin ne olduğunu… Bir kenara koyun siyasetçilerin sizin adınıza sizin yaşamınız hakkında kestiği ahkamı… Siz ne durumdasınız? Çevrenizde işsiz kalan insanlar oldu mu?

Hatta işten çıkarıldığı için kıdem tazminatı ile ilgili problem yaşayanların sayısı azaldı mı; arttı mı? Yarın bir işiniz olduğu konusunda güvencede misiniz? Başkalarının siyasi rekabetini bir kenara koyduğunuzda, kendi gerçeğiniz size ne anlatıyor?

Büyüme rakamı mı? En güzel büyümeyi cebinizde ve çevrenizde sağlamasını yaparak bulabilirsiniz. Şimdi tekrar sorun kendinize bu örnekleri de arttırıp: Büyüdük mü?

[email protected]

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.