Çetin Ünsalan – Devekuşu önlemi

Çetin Ünsalan

Suriye konusunda yapılan toplantının içeriğinin ortalığa düşmesinin ardından youtube da kapatıldı. Süreç 15 tane içeriğin kaldırılması talebiyle başladı; site 4 saat içinde değerlendirme yapamayacağını söyledi.

Bunun üzerine TİB de ulusal güvenlik gerekçesiyle youtube sitesine olan erişimi engelledi. Şimdi bunun üzerine bin türlü hamaset yapmak mümkün. Ama bence esas olan doğru soruları sorarak, olaylara yaklaşımımızı sorgulamaktır.

Bunlardan birincisi bir zamanlar PKK kamplarını BBG evi gibi izlediğini söyleyen devletin, ayna gibi takip edildiğinin ortaya çıktığı gerçeğidir. Bugün iktidar olanlar, bunun müsebbibini aramaya koyuldular ama dönüp aynaya bakmaları gerekmiyor mu?

Türk Telekom’un satışından devletin kozmik odasına girilmesine kadar hiçbir şeyde beis görmeyenlerin, bugün bundan yakınması mı, yoksa istifa mı etmesi gerekiyor?

İkinci soru içerikle ilgili… Devlet yönetmekle, iş bitirmeyi karıştıranların, sıfır sorun diye çıktıkları süreçte, sahte Osmanlıcılık oynayıp, hukuk dışı işlere girişmesi de sorgulanmaya muhtaç değil mi?

Yani güvenlik zaafiyetinden, içerikteki rezalete kadar nereden bakarsanız bakın, ortada tam bir skandal, rezalet ve yönetememe durumu yok mu?

Son soru da şu olsun. Ulusal güvenlik gerekçesiyle youtube sitesine erişimi engelliyorsunuz. Tıpkı twitter’a olduğu gibi… Bunu daha önce Atatürk’e hakaret içeren videolar konusunda da dile getirmiştim.

Erişimi engelleyince sorun bitiyor zannediyorlar. Oysa sadece Türkiye’deki vatandaş bunlara ulaşamıyor. Göm kafayı kuma; sonra saklandım zannet.

Bu ülkeyi yönetenlerin güvenlik zaafiyeti algısı kime yöneliktir? Sitelere erişimi engellediğinizde, konu dünya gündeminden düşmüyor ki. Sadece Türkiye’de yaşayanlar bu tip videoları ya da içerikleri göremiyorlar.

Bugün tüm dünyada bizdeki yasaklı olan siteler ve videolar görülebiliyor. O zaman tehdit algısı yurtiçindeki vatandaş odaklı mıdır? Dünyaya rezil olabiliriz; ama içeride kimse görmesin.

Buna olsa olsa devekuşu önlemi denir. Bu kafanın gösterdiği yönetimden de yine olsa olsa böylesi bir önlem beklenir. Düşünün artık bizi kimler yönetiyor? Rezil ettiniz binlerce yıllık devlet geleneği olan Millet’i…

[email protected]

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.