ECB (Avrupa Merkez Bankası) Faiz Kararı – (03.12.2015)

Admin

Avrupa Merkez Bankası bugünkü toplantıda mevduat faizini %-0.3’e düşürdü.

25 üyeli Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Frankfurt’taki toplantısında mevduat faizini beklendiği gibi indirme kararı aldı.

Buna göre mevduat faizi %-0.2’den %-0.3’e düşürüldü, politika faizi %0.05’te, marjinal borç verme faizi de %0.3’te bırakıldı. Karar, Bloomberg anketine katılan ekonomist tahminleriyle uyumlu gerçekleşti.

Bu kararın ardından piyasada dikkatler AMB Başkanı Mario Draghi’nin konuşmasına çevrildi. Draghi’nin yapacağı basın toplantısında ek parasal genişleme programı açıklaması bekleniyor.

Küresel ekonomideki yavaşlama ve düşük enerji fiyatlarının etkisiyle dün açıklanan ve beklentilerin altında kalan enflasyon verisi AMB’nin harekete geçmesi gerektiğini bir kez daha gösterdi. 19 bölgeden oluşan Euro Bölgesi’nde Kasım ayı enflasyonu yalnızca %0.1 arttı.

Başkan Draghi, faizi negatife çekerek enflasyonu en kıza zamanda %2’lik hedefine ulaştırmak için merkez bankasının gerekeni yapacağı taahhüdünü gerçekleştirmeye çalışıyor. Draghi, “Enflasyonun yükselmesi için ne gerekiyorsa yapılacak” açıklamasını yapmıştı.

Merkez Bankası’nın ekonomiyi canlandırmak için Mart ayında başlattığı 1.1 trilyon Euro’luk (1.2 trilyon dolar) tahvil alım programını da genişletmesi öngörülüyor.

Bloomberg anketine katılan uzmanların tümü ek teşvik olacağını öngörüyor. Katılımcıların %80’i bankanın tahvil alım programında Eylül 2016 olan son tarihin uzatılmasını bekliyor.

Bloomberg HT

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.