Elektrikli traktör

İrfan Donat

Hatırlayacaksınız…

27 Kasım 2018’de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ‘elektrikli traktör’ konusunda ilk açıklamayı yapmış ve kamuoyunda oldukça çok tartışılmıştı.

Pakdemirli, “Elektrikli traktör konusuna, aslında Türkiye’de de çok büyük bir sanayimiz olmasına rağmen, çok da hazır olmadığımızı gördüm. Bu konuda şimdi prototip çalışmalarına başladık” demişti.

Aradan geçen yaklaşık 8 ay sonunda geçen Cuma günü, TİGEM’in Geleneksel 69’uncu Hasat Bayramı töreninde elektrikli traktör görücüye çıktı.

Traktörün kendisini gördük ama kamuoyuna traktörün özellikleri ve üretimine dair çok da doyurucu bir bilgi verilmedi.

Sınırlı rakamlarla bilgiler paylaşılarak akıllardaki birçok soru işareti hala giderilemedi.

İsterseniz önce bugüne kadar elektrikli traktörle ilgili yapılan açıklamalara bir göz atıp, toparlama yapalım, sonra da merak ettiğimiz sorulara yanıt arayalım.

ÖNDER YOL

Öncelikle bu projenin ortağı ve uygulayıcısı, traktörü tasarlayan isim Önder Yol.

Deyim yerindeyse projenin mimarı diyebileceğimiz Önder Yol’u kamuoyu elektrikli otomobil ile ilgili yatırımları ve açıklamalarıyla zaten tanıyor.

Önder Yol, Özkan Derindere ile birlikte 2007 yılında elektrikli araç ve enerji saklama sistemleri üreten ilk yerli firma olarak bilinen Derindere Motorlu Araçlar’ın (DMA) kurucu ortaklarından.

DMA, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Teknokentinde de 2015’te Ar-Ge Merkezi kurdu. Dolayısıyla elektrikli traktör projesinde İTÜ’nin de katkısı büyük.

DMA, teknoloji yatırımlarına ve Ar-Ge’ye odaklanan yenilikçi bir şirket profiline sahip.

Zaten şirket yönetimi, hedeflerini açıklarken şu ifadeyi kullanıyor: “Dünyanın geleceğinde rol oynayan elektrikli araç sanayinin Türkiye tarafında bir oyuncu olmak.”

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.