En kritik iki hafta

Abdurrahman Yıldırım

Bu haftayı İstanbul seçimleri ile geçireceğiz. Gelecek hafta seçim geride kalacak ama S400’lerin alımı ve ABD gerginlik bizimle olacak. Önce tutuklu iki ABD vatandaşının mahkemesi görülecek. Ardından 28-29 Haziran’da Trump ile Erdoğan görüşmesinde dananın kuyruğu kopacak. Riskler de büyük, fırsatlar da.

Cuma günü sabah nisan ayı ödemeler dengesi verileri açıklandı. Geçen yıl nisanda 5.597 milyon dolar olan aylık cari açık bu nisanda 1.334 milyon dolara indi. Açıktaki daralma yüzde 76.2 gibi yüksek düzeyde.

Yılın 4 aylık döneminde ise cari açık 21.822 milyon dolardan 3.331 milyon dolara düştü. Buradaki azalma da yüzde 84.7 yine çok yüksek düzeyde gerçekleşti.

Yıllık cari açık da geçen yılın nisan ayında 57.074 milyon dolardan 8.634 milyon dolara geriledi. Düşüş tutar olarak 48.440 milyon dolar veya yüzde 84.9 düzeyinde.

16 YIL ÖNCEYE GİTTİK

  • Kısaca bir yıl içinde cari açık 50 milyar dolara yakın düzeyde azaldı. Kur artışı, faiz artışı, ekonominin gerilemesi, ihracat ve turizm gelirlerinin artması, yurt dışından finansman zorlukları nedenleriyle cari açık daraldı.

Nisan 2019’da son bir yıllık 8.6 milyar dolarlık cari açık, 2003’teki 7.5 milyar dolardan sonraki en düşük düzey. Yani açığı daraltmada 16 yıl öncesine gittik.

AÇIK TEMMUZDA SIFIRLANABİLİR

  • Açığın mayıs, haziran ve temmuzda daha da gerilemesi mümkün. Bu yılki eğilim sanki her aya 1 milyar dolar düşecek gibi bir açığın oluştuğudur. Mayıs ve hazirandaki dış ticaret verileri de bu yönde gerçekleşiyor. Üç ayda geçen yılki cari açık 11.375 milyar dolar ediyor. Bu rakamı çıkartıp yerine 3 milyar dolar geldiğini varsayarsak temmuz ayı cari açık sıfırlanmış gibi olacak.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.