Enflasyon

Kazım Çiloğlu

Bakalım Kasım enflasyonu ne olacak?

Bize göre yüksek gelmeli…

Nedeni de çok basit, fiyatlarda ki aşırı artışlar ve vergilerin katmerli artması!

Ama elbette düşük gelirse, bunun toplumca kabullenmesi ve içe sindirilmesi çok zor olacaktır.

Bu çelişkili ekonomik göstergeler, sadece iç piyasalarda değil, dış yatırımcılarca da kuşkuyla karşılanıyor olmalı ki dış borçlanmalarda, dünya geneline göre çok daha yüksek faiz ödemek zorunda kalıyoruz.

Ayrıca yatırım için gelen, dış sermayenin de artmadığını hatta bazı ana sektörlerde, ülke dışına çıkma eğilimleri gözlenmektedir.

Dövizin gerçek değerinin altında baskılanarak tutulması, kredi faizleri ile mevduat faizleri arasında ki enflasyon la aykırı ve baskılayıcı rakamların dayatılması da piyasaları tedirgin etmeye devam ediyor.

Ekonominin bu tedirginliği üzerinden atması için özellikle de ekonomi kanallarında, gerçekçi ve güvenilir ekonomistlerce, tartışılıp toplumun içine sindirilmesi gerekirken, tam tersi yapılarak, salt al, sat seviyesinde ve firma bazlı tartışma ve görüşler, toplumda ki ayrışmayı çok daha kalıcı hale getirmektedir.

Sözün özü;

Orta sınıfın yok olduğu, gökdelenlerle, derme çatma yerlerde yaşayanların arttığı toplumlara, ekonomik rakamlar iyi olsa da, o toplumda sosyal patlamalı önleyemezsiniz! _

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.