Eşiniz hizmet birleştirmediği geciktirdiği sürece borcu artar

Ekrem Sarısu

– wp:paragraph –>

Soru: 24 Nisan 1979 doğumlu eşim şu an 657’ye tabi devlet memuru. Memuriyet öncesine ait sağlık hizmetleri ile ilgili 4A SGK’lı çalışma geçmişi var. İlk SGK’lı olduğu tarih 12 Ağustos 1999 olup, toplam 1532 gün prim ödemesi var. 15 Kasım 2003’ten beri 657’ye tabi olarak çalışmakta. Kamuda da 6046 günlük primi var ve çalışmaya da devam etmektedir. Henüz hizmet birleştirmesi yaptırmadık. Şu an sisteme baktığımızda 58 yaşında emekli olabileceğini görüyoruz. Hizmet birleştirmesi yapsak kaç yaşında emekli olabilir ve 4A primlerinin ne kadarı eklenir? ● Sabit Süreyya SİRER

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Cevap: Eşiniz hizmetlerini birleştirmek zorunda. Hizmet birleştirmesini geciktirdiği sürece; geçmişe yönelik emeklilik keseneğine esas aylık intibak farkı nedeniyle, hem borç, hem de borcun faizi birikmeye yani çoğalmaya devam edecektir. Eşinizin hizmetini birleştirmesi emeklilik yaşını etkilememekte olup, Emekli Sandığı’nda emekli olmak için 20 tam yıl fiili hizmet süresi ve 58 yaşı doldurma şartlarına tabi. Sigortalı hizmetlerinin tamamı, emekliliğe tabi hizmet ve emeklilik keseneğine esas aylık derece ve kademesinin tespitinde değerlendirilecektir. Ayrıca sağlık hizmetleri sınıfında çalıştığı için ve sigortalı çalışmaları da sağlık hizmetlerinde geçtiği için, sigortalı çalışmalarının 4’te 3’ü kazanılmış hak aylık intibakında memuriyette geçmiş gibi değerlendirilecektir.

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

EMEKLİLİK YAŞINIZ BAŞLANGICINIZA BAĞLI

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Soru: Sigorta başlangıç tarihim 1992 olup 9 bin gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? ● Yaşar DEMİR

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Cevap: Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, başlangıç tarihiniz 23 Kasım’dan önceki bir tarih ise 53, sonraki bir tarih ise 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.