Fırtınalı havalardan tahvil ve altın korur

Abdurrahman Yıldırım

Yine bir ağustos ayı ve Çin’in parasını devalüe ediyor korkusu ile küresel piyasalarda çıkan fırtına ile karşı karşıyayız. Aradan sadece 4 yıl geçti. 2015’teki fırtınada ticaret savaşlarının bir etkisi yoktu. Şimdi ise olayın sürükleyicisi ABD, Başkan Trump ve ticaret savaşları.

-Küresel risk iştahına asıl darbeyi indiren de, Trump’ın 300 milyar dolarlık Çin ürününe daha eylül ayından itibaren yüzde 10 gümrük vergisini uygulayacağını açıklaması. Bizzat bu gelişme dahi bir ülke parasının değerini kayda değer biçimde düşürmeye yeter de artar bile. O ülkenin ekstra bir şey yapmasına gerek yok.

 KUR SAVAŞI YENİ CEPHE

-Pazartesi günü de Çin parası Yuan’ın değer kaybı hızlandı. 11 yıl aradan sonra yeniden dolar karşısında 7 değerinin altına indi. Çin kuru ticaret savaşlarının bir aracı olarak kullanmayacağını açıkladı ama ABD aceleyle Çin’i kur manipülatörü ilan etmekten çekinmedi.

-Sonunda Çin para birimine müdahale ederek referans Yuan kurunu 6.9683 olarak açıkladı. Çin’den gelen bu adım küresel piyasalarda olası bir kaos ortamını şimdilik önledi. Ancak iş henüz sonuçlandırılmış değil.

-Ticaret savaşlarında yeni bir aşama olarak kur savaşları cephesi açıldı. Tartışmaları ve etkisi sürecek gibi.

RİSK İŞTAHI DÜŞTÜ, KORKU YÜKSELİŞTE

-Ticaret savaşı ve ardından kur savaşı elbette küresel risk alma iştahını sert biçimde düşürdü. Global Risk İştahı Endeksi bu iki olayın ardından yüzde 58 değer kaybıyla 14.35’ten 6.38’e indi.

-Yine korku Endeksi VIX 12.16 düzeyinden yüzde 102 artışla 24.59’a yükseldi. Net biçimde risk iştahındaki azalmayı teyit etti.

BORSALARDA SERT SATIŞLAR

-Buna bağlı olarak riskli varlıkların tümüne sert satışlar geldi. Gelişmiş dünya borsaları yüzde 5.4 değer yitirdi. Haftanın ilk günü ABD borsalarının günlük değer kayıpları yüzde 3 civarında gerçekleşti. Gelişmekte olan borsaların değer kaybı yüzde 7.2’yi buldu. -Ticaret savaşlarının etkisiyle dünya ekonomisine yaşanabilecek durgunluktan dolayı emtia fiyatları da düşüyor. En başta petrol fiyatları 60 doların altını gördü. FED faiz kararı öncesine göre yüzde 5.1 değer yitirdi. Bakır fiyatları da yüzde 5 geriledi.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.