Ticaret Savaşları yeni bir safhaya geçerken geçmişi hatırlamak…

Cüneyt Başaran

Amerikalı usta siyasetçi Henry Kissinger’ın yakın zamanda verdiği bir mülakat var. Soğuk Savaş döneminin ABD tarafındaki oyun kurucularından olan Kissinger, son gelişmeleri yorumlarken şu ifadeyi kullanmış “ … Çin ve Rusya bir uyum içerisinde çalışarak, ABD’nin mimarisini oluşturduğu dünya düzenini yıkmayı hedefliyor.”

94 yaşındaki Kissinger ayrıca bir başka iddiada da bulunuyor. Eğer Atlantik Okyanusu’nun iki tarafı yani ABD ve AB ayrı noktalara düşerse, Çin’in bu bölgeyi kontrol altına alacağı ve EuroAsia coğrafyasına katarak yüzlerce yıllık hayalini gerçekleştireceğini iddia ediyor. Ayrıca Kissinger’a göre Çin bu hedefine adım adım ilerliyor. Çin Avrupa’yı EuroAsia coğrafyasına katacak olursa, Kissinger’a göre ABD, iki taraftan Çin tarafından kuşatılmış, devasa bir ada olarak mücadele etmek zorunda kalacak . Bu ihtimalin de ABD’nin sonunu getireceğini inanıyor.

Biraz daha tarihten alıntılar ile devam edelim.. Bu sefer biraz geriye doğru gideceğiz.

1939 yılında dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill, Rusya’dan bahsederken şu tanımlamayı yapmış: “Rusya gizemli bir şekilde sarıp sarmalanmış bir bilmece gibi. Belki de bu bilmecenin bir anahtarı var. Rusların ulusal çıkarları.” Churchill, ulusal çıkarlar devreye girdiğinde Rusların tahmin edilebilir hamleler yaptıklarını ve bu hamlenin tereddüde düşmeden askeri ihtimal dahil her türlü opsiyonu içerdiğini söylemiş.

Churchill aynı konuşmasında, Rusların geleneksel olarak güce, özellikle de askeri güce büyük saygı duyduklarını belirterek, askeri güç zayıflığını da büyük bir zafiyet olarak tanımladıklarını eklemiş.

Kissinger’a bir kez daha dönecek olursak; Batı’nın Rusya’yı Kırım ilhakı konusunda yanlış değerlendirdiği ve tam da Churchill’in 80 yıl önce yaptığı tespitte olduğu gibi, ulusal çıkarlar devreye girdiği için Rusya’nın ekonomik yaptırımlar, izolasyon gibi sonuçları önemsemeden “Kırım’ı ilhak etme” kararını aldığını belirtiyor. Ticaret Savaşları yeni bir safhaya geçerken geçmişi hatırlamak…

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.