İrrasyonel dönem, bulanık politikalar ve Orhan Gencebay

Gökhan Şen

Ticaret savaşlarının yarattığı gerginlik ve belirsizlik son zamanlarda görmediğimiz türden olaylara sebebiyet veriyor. Özellikle politika yapıcıların olup bitene verdikleri yanıtlar alışılmadık cinsten.

Dönemin siyaseti ve ticari ilişkileri ne kadar kural tanımaz ve kendine yontucu ise bunların yarattığı finansal ortam da aynı ölçüde bilinmez ve volatil oluyor.

Böylesi bir ortamda merkez bankaları adına politika yapmanın zorluğu aşikar. Savaşın başladığı ülke olan ABD’de merkez bankası bir sonraki adımını tam olarak kestiremiyor. Savaşın büyüyüp ülkelerine zarar vermemesi için başkan Trump para politikasından yardım istiyor.

Ne var ki gerek bağımsızlığını korumak gerekse de somut projeksiyonlar yapamaması sebebiyle Fed yerinden kıpırdayamıyor.

25 baz puanlık bir indirim ve bulanık bir politika metni ile piyasaları baş başa bırakıyor.

Başı boş kalan finansla piyasalar hal böyle olunca ekonomik temelleri umursamıyor. Bir kriz fiyatlamasına geçiyor ve resesyona girmesine belki 2-3 yıllık öngörülebilir gelecekte yer olmayan ABD’nin faizlerini resesyona girmiş gibi fiyatlıyor.

Belirsiz ortamın affedici olduğunu gören ve küresel büyümenin düşeceğini hesaplayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini, hedefinin 3 katı enflasyon üreten ülkesinde 425 baz puan indiriyor! Haksız mı? Ya da haksız olduğunu düşünülüyor mu?

Piyasalar pek kızmadı. Öyleyse devam…

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.