Korku duvarları hızla kırılganlaşıyor!

– wp:paragraph –>

Küresel gündem olağandışı bir görünüm sergiliyor. Belirsizlikler oldukça tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda, iyice yozlaşmış sistemi oluşturan kurumsal yapı fazlası ile edilgen. Ağırlaşmış sorunlar, çıkar çatışmalarına ilişkin gerginlikler olumlu düşünebilmeyi olanaksızlaştırıyor. Geniş kitleleri, kısa vadeli yapay beklentiler yolu ile yönlendirmek ise giderek zorlaşıyor; uzlaşmazlıkları daha tehlikeli hale getiren sürpriz gelişmeler yaşandıkça para otoritelerinden yüksek doz sakinleştirici talepleri genele yayılıyor. Çok yönlü itidal çağrıları havalarda uçuşuyor ve korku duvarları kırılganlaşıyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Gerginliklerden herhangi biri gündemin üst sırasına ipotek koymaya başladığında, riskten kaçınma eğilimini güçlendirmemek adına diğerlerine ilişkin gerginliğin azaldığı izlenimini yaymak konusunda seferber olmak zorunda kalınıyor!

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

ABD Yönetimi Çin ile olan ticaret görüşmelerindeki uzlaşmazlığı ön plana çıkararak hedef ülkeyi tehdit ediyor; fakat İran konusundaki hesapları açık vermeye başlayınca, telefon görüşmeleri ve yetkililerin yeniden bir araya gelmesi şeklinde bir oyun devreye sokuluyor. Yeterli olmayınca, farklı beklenti bombaları devreye sokuluyor veya geniş kitlelerin algılarını köreltecek yapay parasal gündemler yaratılıyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

İçinde bulunduğumuz koşulları daha iyi anlayabilmek için, sorunların çok boyutlu olduğunu kavramak ve daha uzun vadeli bir bakış açısı ile yaklaşmak gerekiyor. 2008 yılındaki küresel kredi krizi sonrasındaki döneme bir bakın! Siyasi ve askeri güç kullanımı ve yaptırımlar yolu ile ABD hiçbir ülkeye geri adım attıramamış, ortaya çıkan belirsizlikler sorunları iyice ağırlaştırmış. Gelişmiş ekonomilerin para otoritelerinin parasal genişlemeleri kısa vadede günün kurtarılmasına yardım etmiş, fakat sorunları ağırlaştırarak uzlaşmazlıkları derinleştirmiş. Orta vadeli ekonomik, siyasi ve sosyal eğilimler açısından Dünyamız on yıl öncesinden çok daha olumsuz koşullara katlanmak zorunda bırakılmış; çok daha kırılgan hale getirilmiş.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir