Tukaş 2019 1. Çeyrek Bilanço Analizi

Egemen Özturk

– wp:heading {“level”:4} –>

Her yükselişin bir nedeni vardır.

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Borsa İstanbul’un en değerli otuz şirketini içinde barındıran XU30, yaşanan dalgalanmalardan sonra yılbaşındaki seviyesine yakın bir puan seviyesinden işlem görmektedir. Bununla beraber, aynı zaman diliminde %250, son dört haftada ise %70 değer kazanan TUKAŞ üzerine dikkat çekmek istiyorum. Burada anlatacağım TUKAŞ hissesinin değer kazanmaya devam edeceği veya değer kaybedeceği değil, neden bu kadar değer kazanmış olduğudur.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TUKAŞ’ a ait bilançoyu incelediğimizde, hisse değerindeki oluşan grafiğe benzer bir yapıyla finansallarında karşılaşmaktayız.

– /wp:paragraph –>

– wp:image {“id”:57816,”align”:”center”} –>

– /wp:image –>

– wp:paragraph –>

1) Şirket, 2018/3 bilanço döneminden itibaren yeni yatırımlar yapmıştır. Bir yıl önce aynı dönemde aktiflerin büyüklüğü 380.748.353 TL iken 2019/3 bilanço döneminde % 62 büyüyerek 618.633.682 TL’ ye ulaşmıştır. Aktif devir hızı ise 0,65’den 0,75’e yükselmiştir. Aktif devir hızının etkisini satışlarda göreceğiz.

– /wp:paragraph –>

– wp:image {“id”:57817,”align”:”center”} –>

– /wp:image –>

– wp:paragraph –>

2) Yapılan yatırımlara kaynak olarak uzun ve kısa vadeli yabancı kaynaklar kullanılmıştır. 2018/3 döneminde kaldıraç etkisi 1,62 iken 2019/3 ‘de 2,32 ye yükselmiştir. Buda özvarlığın miktar olarak büyümesine rağmen pasif tarafta ki yüzdesel etkisinin azalmasına sebep olmuştur. Fakat dönemsel olarak baktığımızda son üç dönemde borç trendinin aşağı doğru olduğu görülmektedir.

– /wp:paragraph –>

– wp:image {“id”:57818,”align”:”center”} –>

– /wp:image –>

– wp:paragraph –>

3) Yapılan yatırımlar ve artan aktif devir hızı neticesinde, satışlardaki büyüme bir yıl öncesine göre %85 olarak gerçekleşmiştir. EFK Marjı 2018/3’ de %12 iken 2019/3’ de %22’ye , Net Kar Marjı %2’den %9’a artış sağlamıştır. Kar Marjlarındaki artışın ana sebebi ise Üretim Maliyetlerinde %9’luk, Faaliyet Giderlerinde ise %2’lik iyileşmelerin yapılmasıdır.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

4) Son üç dönemde temel verilerde yaşanan gelişmelerin, fiyat grafiğine derhal yansıdığı görülmektedir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

5) Buradan hareketle henüz fiyatlarında yükseliş gerçekleşmemiş fakat temel verilerinde iyi gidişatın başladığı ve piyasanın bu yönde pozisyon aldığı hisseleri bulmaya çalışalım.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

6) İlk olarak uzun zamandır yatırımcısını yormuş, bıktırmış ve birkaç gün öncede 50 günlük basit hareketli ortalaması 200 günlük basit hareketli ortalamasını yukarı kırmış olan Bağfaş’ı inceleyelim.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

– /wp:paragraph –>

“Tukaş 2019 1. Çeyrek Bilanço Analizi” ile ilgili 3 yorum

  1. Merhaba hocam benim protföyümde dör ad bize senedi var odaş-karsan-şekerbank-albaraka türk hepsi mali yapısı iyi olan şirketler ama gel gör ki bir türlü yukarı yönlü hareket olmuyor bunların gelecektim beklenti ne olur kolay gelsin

    1. Merhaba KARSN hareketliliği yüksek bir hisse bu nedenle tarafımdan yapılacak bir analizin geçersiz olma ihtimali çok yüksek. ODAS ile ilgili not alıyorum.

  2. yorumlarınızdan analizlerinden daha fazla yararlanmak istiyorum.mail adresiniz yada yorumlarınızın bu siteden farklı bir yerde yayınlanan bilgilerinizden yararlanmak istiyorum.Yardımcı olabilirmisiniz?

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.